Аграріїв Одещини попереджають про міграцію мишоподібних гризунів

12:40, 17 ноября 2023

Головне управління Держпродспоживслужби звернулось до сільгоспвиробників із сигналізаційним повідомленням. Як зазначили в установі, при проведенні фітосанітарного моніторингу зафіксовано міграцію мишоподібних гризунів із місць резервації на крайові смуги посівів озимих зернових культур та озимого ріпаку, а також збільшення чисельності на багаторічних травах.  

Гризуни мігрують з неораних земель, лісосмуг, скирт соломи, площ після просапних та стерньових культур.  Спеціалісти наголошують, що відносно тепла погода, наявність достатньої кормової бази позитивно впливають на популяцію мишей. По видовому складу переважають полівка звичайна і курганчикова миша.

«Ці гризуни здатні завдати величезних збитків сільськогосподарському виробництву, як в польових умовах, так і на складах, у зерносховищах та елеваторах. Харчуючись сходами озимих, гризуни утворюють у посівах залисини. Оселяючись в складських та житлових приміщеннях, вони пошкоджують продукти, тару та самі приміщення. Гризуни живляться зеленою масою рослин і насінням, яке висіяне у ґрунт або втрачене при збиранні, затягують його в свої нірки або будують курганчики, готуючи у такий спосіб запаси кормів для живлення в зимовий період», ─ йдеться у повідомленні.

Фахівці підкреслюють, що мишоподібні гризуни здатні до швидкого розмноження у сприятливих умовах, а також мають високу плодючість, тож чисельність їх і надалі зростатиме.

«За наявності трьох-п’яти й більше жилих колоній на 1 га необхідно застосовувати зернові отруйні принади (родентициди), які рекомендовані «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Всі хімічні родентициди належать до антикоагулянтів крові, тобто вони блокують згортання крові, і гризуни гинуть від внутрішньої кровотечі. Загибель гризунів при застосуванні цих препаратів зазвичай відбувається впродовж 3-10 днів. Обробки при необхідності рекомендовано повторювати через 7-10 днів. Всі отруєні принади необхідно застосовувати обережно, з обов’язковим дотриманням техніки безпеки», ─ розповіли у Держпродспоживслужбі.

Окрім того, спеціалісти наголосили, що використання біологічних препаратів на основі бактерії Salmonella enteritidis var. викликають зараження гризунів мишиним тифом, що призводить до повної загибелі колонії. Дія препарату може відбуватися в широких температурних межах від -25 °С до +35 °С, найбільша ефективність досягається при температурі повітря до +10 °С. Загибель гризунів зазвичай настає через 6-14 днів.

«У зниженні чисельності мишоподібних гризунів важливу роль відіграє система запобіжних заходів. Серед них найважливішими є агротехнічні заходи: недопущення втрат при збиранні врожаю; вчасно проведений обробіток ґрунту значно обмежує час перебування гризунів на зібраній площі; особливо ефективною є глибока зяблева оранка, під час якої знищуються нори, гнізда, запаси шкідників, які позбавляють гризунів корму та надійного сховища; зниження гризунів у місцях резервації з метою недопущення розселення у посіви сільськогосподарських культур», ─ рекомендують спеціалісти.