Арцизький район: «А мова – це душа народу, народ без мови – не народ»

13:07, 23 февраля 2017
Арцизская школа

А мова – це душа народу,

народ без мови – не народ.

(В.Сосюра.)

Мова – духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. Змалечку виховуючи справжню людину, кожен із нас повинен передусім створити в своїй душі світлицю, в якій зберігається найцінніший скарб – МОВА.

У 1999-му році, на 30-й сесії Генеральної конференції Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, було прийнято рішення заснувати Міжнародний день рідної мови. Датою щорічного свята вибрано 21-е лютого. Це всесвітне свято було засноване з метою сприяння багатому культурному та мовному різноманіттю.   За недовгий час свого існування це свято вже стало традиційним. Це один із тих днів, коли кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу, посіяти у своєму серці хоча б одну зернину любові до рідної мови.

У цьому році навчальні заклади Арцизького району теж  долучилися до      традиційного відзначення Міжнародного дня рідної мови, провели інформаційно-просвітницькі виховні заходи з метою  збереження та розвитку лінгвістичного розмаїття та зміцнення ролі рідної мови як важливого чинника культурної самобутності  учнівської молоді,  поглиблення  знань учнів про рідну мову, її історію, виховання шанобливого  ставлення до мови.

У шкільних бібліотеках, музеях  були оформлені тематичні книжкові  виставки,  присвячені Міжнародному дню рідної мови, організовані книжкові полички «Без мови нашої, юначе,  народу нашого нема».  У шкільних стіннівках учнівського самоврядування  піднімались мовні питання: «Розмовляй українською – це модно!», «До рідної мови є розмова».

У кожній загальноосвітній школі району 21 лютого 2017 року  пройшли   заходи, приурочені відзначенню Міжнародного дня рідної мови: пройшли загальношкільні урочисті лінійки «Мова – наш духовний скарб»,  проведені диктанти єдності «Україна – наша земля, наша Батьківщина»   виховні заходи: тематична година «Рідна мова починається з мене», «Рідним словом я горджусь»,   бесіди: «Та земля найкраща, де родився ти»,  години інформування на тему: «Наша мова солов’їна», «Мова-душа народу», «Мовонько моя, ти калинова», години спілкування на тему: «О слово рідне, хто без тебе я?», «За світ краси, за мову солов’їну»,  вікторини “Вишнева моя Україно…”, «У мові – вся доля народу»,  конкурси творчих робіт «Як парость виноградної лози, плекайте мову…»,   конкурси малюнків та плакатів до Дня рідної мови на  тему: «Кохана, материнська мова!», «Україно! Ти для мене диво»,   конкурси читців-декламаторів «Звучи, рідна мово!», урок-семінар «Роль мови у самовираженні особистості», виховний захід на тему: «Моя люба мово, мова українська!».

           У багатьох  навчальних   закладах для учнів молодших класів були організовані  «Подорожі у цікаву граматику»,  мовні ігри «Граємо, співаємо, мову вивчаємо!», «Всезнайки».

Для учнів 5-9 класів  у школах організовували розучування народних українських  пісень, лінгвістичні ігри «Я люблю Україну», «Розмова до Мови»,  відеоуроки з подальшим обговоренням «На гостину до Української Мови», мовознавчий турнір «Ну що б, здавалося, слова!», мовні ігри «У царстві рідної мови»,  інтелектуальні ігри «Найрозумніший»,  розважально-пізнавальні заходи «Я люблю Україну».

Учні старших класів разом із педагогами організовували та проводили круглі столи  «Культура мовлення учнів школи»,  літературні вітальні «Мова – це оберіг людини і нації», дискутували «Чи досить нам, українцям, однієї мови для спілкування у своїй державі?», показували презентації на тему: «Ділова українська мова», «Українська мова – мова калинова».

У навчальних закладах з вивченням мови національних меншин (болгарська) були проведені загальношкільні лінійки, виховні заходи «Ден на майчине език», «День рідної мови», на яких йшла мова про виникнення слов’янської азбуки, про роль мови у житті кожної людини, лунали вірші мовою національних меншин, під час яких  показані мультимедійні презентації із зображенням бессарабських пейзажів та продекламовані вірші бессарабських болгарських поетів Михайла Бочеварова, Тетяни Танасової, Вшанували пам’ять болгарського діяча Василя Левського.

Зроблені кроки по збереженню і поширенню рідних мов показали, що це служить зміцненню солідарності і терпимості, активному розширенню взаєморозуміння і діалогу, що особливо цінно для сучасного підростаючого  покоління, збереження мовної культури і традицій.