Бессарабські страви міліна та плацинди визнані елементами нематеріальної культурної спадщини України

, , 15:38, 08 июля 2022

Міністерство культури та інформаційної політики внесло зміни до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, розширивши його на 21 позицію. Вісім елементів належать до Одеської області.

До Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України додали, зокрема, такі елементи Одеської області:

Особливості виконання клезмерської музики Подільського (Кодимського) району. Сьогодні цей вид виконавчого мистецтва переважно існує у місті Кодима, селах Загнітків, Шершенці, Грабове, Лабушне, Івашків, Олексіївка Подільського району;

Різдвяний обряд “Моша” (обряд чоловічої коляди), поширений в Орлівці Ренійської громади Ізмаїльського району;

Знання, вміння та практики щодо приготування та споживання біляївської рибної юшки (місто Біляївка Одеської області);

Музей традиційного народного мистецтва як інтерактивний простір нематеріальної культурної спадщини Одещини, діяльність якої розповсюджується по всьому регіону.

Національна болгарська страва міліна та пов’язані з нею знання, навички та звичаї, характерні для сіл Зоря та Кулевча Білгород-Дністровського району, села Делжилер Татарбунарської громади, села Делень Арцизької ТГ, села Нові Трояни, Василівка, Банновка та Калчова району;

Метод будівництва «суха кладка», притаманний селам Загнітків, Олексіївці, Шершенці Кодимської громади Подільського району, села Зоря Саратської ТГ Білгород-Дністровського району.

Культура приготування та споживання плацинди у селах долини річки Фрумушика, характерної для населених пунктів Нові Каплани та Василівка Болградського району, Семисотка Білгород-Дністровського району.

Традиції та мистецтво виготовлення української писанки, також представлені у південній Бессарабії.

«Внесені до Національного списку елементи нематеріальної культурної спадщини репрезентують практично всю Україну. І це дуже важливо, оскільки свідчить про незламність української культури та її життєздатність за всіх спроб російського агресора знищити нашу ідентичність», – зазначив міністр Олександр Ткаченко.

Зазначимо, рада розглядала номінаційні досьє всіх елементів нематеріальної спадщини та протягом двох тижнів проводила консультації з громадами та ініціативними групами. Консультації продовжуються. На наступному засіданні Національний список може поповнитись ще на десяток елементів.