Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов спрогнозував “знакову битву” у війні з Росією, розповів про ситуацію на фронті і бої за Бахмут, озвучив можливий термін звільнення Криму і оцінив можливість бунту в РФ проти режиму Володимира Путіна.
ТСН.ua зібрав ключові заяви керівника ГУР Міноборони з інтерв’ю “РБК-Україна”.
Вирішальна битва
Очільник ГУР Міноборони підтвердив свій попередній прогноз щодо вирішальної битви навесні.
“Подобається це чи не подобається, але ми підходимо до знакової битви для новітньої історії України. Це факт, усі це розуміють. Коли вона почнеться, це є таємницею. Але всі розуміють, що ми до цього наближаємось”, – наголосив він.
Буданов повідомив, що окупанти “повністю перейшли всюди в позиційну оборону”.
“Єдині місця на фронті, де відбуваються їхні спроби – це спроба в місті Бахмут, це спроба охопити з півночі місто Авдіївка, локальні бойові дії в місті Мар’їнка. І в Авдіївці, і в Мар’їнці ідентична тактика, як і в Бахмуті – просто намагання стерти населений пункт з лиця землі, як то кажуть. Бої у лісництві в районі Луганської області – це ми вже зовсім знижуємось до тактичного рівня”, – сказав він.
Бої на Донбасі
Кирило Буданов зазначив, що єдині досягнення російських окупантів на фронті з грудня 2022 року – це просування в Соледарі та бойові дії в міській смузі всередині Бахмута. Загрозу захоплення окупантами Вугледара він оцінює, як невисоку.
За його словами, “Авдіївку просто стерли з лиця землі, як і Бахмут”.
Також керівник розвідки повідомив, що росіяни вже двічі провалили термін захоплення Авдіївки, наразі біля міста йдуть локальні бойові дії.
Очільник ГУР Міноборони також розповів, що Бахмут – єдине місце, де величезними втратами ворог “має певний тактичний успіх”.
“І на тлі відсутності успіхів будь-де в іншому місці вони стоять перед проблемою, що навіть своєму “оболваненому” суспільству треба щось показати, якусь перемогу. Це єдине місце, де в них хоч щось вдається”, – зазначив він.
Також Буданов нагадав, що свого часу власник ПВК “Вагнер” Євген Пригожин обіцяв взяти Бахмут – “він би вже і радий спетляти з того, але не може”.
Зброя для України
Кирило Буданов вважає, що незалежно результатів контрнаступальної операції ЗСУ, військову допомогу Україні не сповільнять і не призупинять.
“Теоретично – можуть. Чи станеться це насправді – я так не думаю станом на зараз. Крім того, все ж таки у нас щось є. І з цим ми ведемо війну вже понад рік. Так, ми досить залежні від обсягів постачання”, – зазначив він.
Буданов також зауважив, якщо якась з країн вирішить сповільнити темпи – хтось замінить це місце.
Водночас, за словами очільника ГУР, “хотілося б інтенсифікувати та збільшити обсяги” постачання озброєння.
Звільнення Криму
Начальник ГУР Міноборони наголосив, що “Крим – це частина території України, без повернення Криму ситуація не завершиться”. На його думку, вихід ЗСУ на кордони 1991 року цьогоріч – цілком реальне завдання
Пропаганда РФ вже готова пояснювати росіянам втрату Криму після приходу туди ЗСУ, вважає Буданов.
“Їхня пропагандистська машина під час втрати Херсона максимально ефективно себе показала. Вони показали втрату Херсона – а це був найбільший здобуток так званої “спеціальної воєнної операції” – просто як буденну справу… Моделі, як висвічувати новини під час подій у Криму, всі вже є, вони нам чудово відомі. Повірте, вони спрацюють на їх суспільство”, – заявив він.
Чи є загроза наступу з Білорусі
Головний розвідник запевнив, що на сьогодні загрози повторного наступу на Київ з боку Білорусі не спостерігається.
“Ви знаєте, я був такий радий, що мені вже десь пів року ніхто це питання не ставив. Бо кожного разу, коли піднімався градус суспільної напруги, до мене всі бігли і казали: “Завтра білоруси атакують, що робити?”. Я усім казав: “Ні, вони не атакують”. Мені відповідали: “Ні, ви нічого не розумієте”. І так було кожного разу. І тут ви знову про це. Ні, станом на зараз жодних загроз з того напрямку не існує”, – запевняє Буданов.
За його словами, Путін використовує Білорусь для підготовки своїх мобілізованих і для політичного тиску на західні країни.
“А з військової точки зору це полігон. Оскільки російські полігони не дозволяють ту кількість військ, що є, одночасно тренувати”, – пояснив він
Резерви армії РФ
Кирило Буданов розповів, що в Росії продовжується прихована мобілізація, щомісяця до армії призивають близько 20 тис. солдатів – це узагальнена цифра в залежності від місяця.
Наразі Росія на своїй території має у резерві біля 120 тисяч солдатів, але не всіх із них можуть відправити до України.
За його словами, щоб компенсувати втрати на фронті, Кремль змушений виводити миротворчий контингент з регіону конфлікту Азербайджану з Вірменією, замінюючи контингент з контрактників на строковиків.
Двійник Путіна
Російський президент Володимир Путін у нещодавню поїздку на окуповані українські території відправив замість себе двійника.
Буданов вказав на важливу деталь, яку упустили росіяни та тим самим видали, що це був двійник:
“Цього разу, до речі, коли нібито Путін приїздив нібито на південь, вони взагалі трохи недопрацювали, тому що кожну його поїздку є певний протокол, який вони не порушують ніколи. Його має супроводжувати певний літак, військово-президентський борт. Цього разу вони його забули. Проколи бувають”.
Чому Пригожин хоче припинити “СВО”
Начальник ГУР пояснив заклик власника ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина до припинення так званої “спеціальної воєнної операції”:
“Пригожин… ретранслює позицію багатьох людей, які з ним пов’язані. Це досить впливові люди в російському керівництві. Те, що ситуація погана для Росії – ми з вами про це говорили. Вона для нас погана, вона і для них погана. Це не може тривати вічно. І вони розуміють, що питання виживання для них стало”.
За його словами, російським елітам зараз “набагато легше сказати, що “все йде за планом, ми перемогли”, і далі почати якось інакше це все завершувати”.
Чи буде в Росії бунт проти Путіна
Керівник ГУР вважає, що в Росії навряд чи розпочнеться бунт проти режима Путіна, оскільки існує дуже сильна пропаганда. Однак можливий заколот еліт:
“Варіанти трансферу влади вони розглядали і вже понад рік розглядають, але не можуть ніяк до цього прийти. Це абсолютно інше для нас питання. Чи може “дворцовий” заколот бути? Може. Але ви його не побачите… Давайте просто змоделюємо з вами події. До прикладу, з’явиться повідомлення: “Траур, помер уві сні від серцевого нападу”. І все – “Король умер. Да здравствует король!”.
Прорахунки окупантів на початку вторгнення
Кирило Буданов розповів, що на початку повномасштабного вторгнення керівництво РФ розглядало різні варіанти встановлення повного контролю над Україною:
“Ви знаєте, спочатку я думав, що це якесь недопрацювання, недолугість. Так, мета спочатку була – повний контроль України. Але далі щось треба було формулювати. Якщо ще військовий аспект вони якось сформулювали для себе – це в них були таємні документи, але політично для суспільства, для цієї маси вони нічого такого конкретного не дали. Але з часом я зрозумів, що вони правильно зробили. Найімовірніше за все, вони розглядали всі варіанти, тому й зробили собі таку вилку, щоб у будь-який момент мати можливість сказати: “ми всіх перемогли”, “мета досягнута”, “перемога, ура!”.
Він також нагадав, що у перші дні вторгнення окупанти розраховували не пізніше ніж на третій день увійти до урядового кварталу, підняти або два прапори – російський та український і змінити керівництво, або взагалі один російський прапор.
“Вони, до речі, цю ідею так і до кінця не пропрацювали. І далі, не пізніше ніж на 10-ту добу після цих трьох днів, тобто на 13-14 день подавити осередковий спротив у разі, якщо він буде. Бо вони навіть дуже сумнівались, що він буде”, – зауважив Буданов.