Дмитро Чебан: «Серед населення Арцизької громади зростає інтерес до музейних експозицій»

19:18, 18 мая 2023

Наприкінці березня 2020 року в Арцизькій громаді відбувся конкурс на заміщення вакантної посади керівника комунального закладу «Арцизький історико-краєзнавчий музей» Арцизької міської ради. За результатами конкурсу переможцем було оголошено вчителя історії Арцизької школи №3 Дмитра Чебана.

Напередодні Міжнародного Дня музеїв ми зустрілися з Дмитром та розпитали про поточні справи закладу, який він очолює вже два роки.

– Дмитре, під час конкурсу на посаду керівника музею Ви презентували перед комісією розширену стратегію розвитку Арцизького історико-краєзнавчого музею. На чому у ній було зроблено акцент?

– Під час захисту стратегії я виділив основні напрямки, які, на мою думку, потрібно розвивати у музеї. Це робота над комплектуванням музейного фонду, налагодження якісного обліку всіх експонатів, організація експозиційної роботи – створення нових та оновлення вже діючих експозицій та проведення на базі музею тематичних культурно-масових заходів. Вважаю, що виконання саме цих завдань гарантує якісну роботу нашого музею.

– Як відбувається поповнення музею новими експонатами?

– Я дуже багато комунікую з мешканцями міста, налагодив контакт із бессарабськими німцями, які періодично надсилають з Німеччини цікаві історичні експонати.

Загалом протягом останніх двох років на баланс музею прийнято близько 200 музейних предметів, більшість із яких була подарована мешканцями міста та сіл громади.

Щоб долучити людей до справи наповнення фонду унікальними предметами музейного значення, ми проводили різноманітні акції, під час яких нам передали чимало речей, пов’язаних з історією та культурою нашого міста та громади.

Музею подарували предмети побуту початку ХХ ст., посуд, облікові архівні документи 60-х років, зокрема, від мешканця Арцизької громади, який побажав залишитись анонімним, ми отримали дарунок у вигляді 100 монет. На основі цих експонатів буде створено нову тематичну експозицію.

Відзначу найбільш цікаві, на наш погляд, експонати. Так, фонд музею поповнився медаллю за «Відвагу», якою свого часу було нагороджено нашого земляка Галинського С.М. (сімейну реліквію подарував його родич). Також музей неодноразово отримував подарунки від фотохудожника Сергія Гуцана з м. Суми, який ділиться цікавими археологічні знахідками зі свого приватного музею “Причал Одіссея”.

– Не секрет, що будівля музею досить стара та сира. Як вдається вберегти експонати у таких несприятливих умовах?

– У приміщені музею обов’язково підтримується оптимальний світловий та температурний режим, зберігається належний рівень вологості. На постійній основі проводиться огляд експонатів та аналізується їхній стан.

У першій залі проведено повний косметичний ремонт. А нещодавно до музею приїздили працівники Одеської філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України, які обстежили стан музейних предметів та надали професійні рекомендації щодо усунення недоліків зберігання.

У музеї безперервно контролюється стан експонатів органічного походження: перевіряються тканини, папір, дерево, шкіра та ін., ведеться боротьба зі шкідниками.

– Які експозиції зараз працюють у музеї?

– Ще у 2021 році була започаткована нестандартна експозиція під назвою «Зв’язок поколінь», яка включає в себе колекцію з 90 видів мобільних кнопкових та 15 стаціонарних дискових телефонів. Експозиція викликала жвавий інтерес у школярів молодших класів, які не знайомі зі стаціонарними телефонами та не мають уявлення про пращурів смартфонів – кнопкові телефони.

Працює експозиція «Шляхами німецьких колоністів», присвячена засновникам міста. Завдяки тісній співпраці з членами «Бессарабсько-німецького товариства» (м. Штутгарт) та родичами засновників міста Арциза та сіл громади, які мешкають на різних континентах, була створена унікальна експозиція, присвячена німецькій історії населених пунктів Арцизької громади. Минулого року від цього товариства музей отримав у подарунок сучасну мультимедійну систему, що значно розширило наші робочі можливості.

А завдяки директору приватного музею з м. Суми С. Гуцану ми оновили експозицію скіфського періоду та часів Київської Русі – тепер вона стала ще цікавішою, особливо підліткам.

– Вочевидь Вам вдається зацікавити молодь відвідувати музей.

– Так, ми проводимо дуже багато різноманітних тематичних заходів за участю молоді. Діти молодшого шкільного віку – постійні гості нашого музею, у них є улюблені експонати, яких можна торкатися. Наприклад, зернодробарка, німецька ручна кавомолка, музичні інструменти. Працівники музею проводять цікаві бесіди, пізнавальні хвилинки з демонстрацією відеосюжетів. Юні відвідувачі завжди з користю проводять час у музеї.

Екскурсовод Надія Кочурова щоразу готова провести як оглядову, так і тематичну екскурсію по експозиціях музею для відвідувача будь-якого віку.

Кожного робочого дня ми організовуємо різноманітні заходи – тематичні екскурсії, круглі столи, різноманітні вікторини, квести, і все це за участю арцизької молоді.

Вчителі історії та школярі Арцизької громади започаткували чудову традицію «Урок у музеї». Такий формат навчання припав до душі юним дослідникам.

Нещодавно музей долучився до соціального проєкту «Друге дихання» та став співорганізатором тематичних вечорів для пенсіонерів. Виявилося, що квести полюбляє не лише молодь.

– Як Ви адаптували роботу музею до умов, у яких уже понад рік живе Україна?

– У зв’язку з початком військового вторгнення на територію України російських військ робота музей працює з дотриманням усіх безпекових вимог.

Ми активно використовуємо можливості соціальних мереж. Наприклад у фейсбук-спільноті «Арцизький історико-краєзнавчий музей» розповідаємо підписникам про свою діяльність, публікуємо пости на історичну тему, віртуально знайомимо учасників інтернет-спільноти з експонатами музею, проводимо вікторини.

– Складається враження, що Вам вдається реалізувати все задумане.

– Пройшло лише два роки. Ще зарано робити висновки, але, на мою думку, зроблено дуже багато. Стратегія розвитку, презентована на конкурсі, успішно реалізується, затверджений план роботи виконується. Серед населення громади зростає інтерес до музею та його експозицій. Але попереду ще дуже багато роботи. Так само, як і планів.