Новий рік-2023 для українців буде особливим. Хтось зустріне його вдома, за столом, хтось в окопах чи в окупації, але всі з впевненістю у якнайшвидшій Перемозі над російським агресором.
Деякі, напевне, відмовляться від приготування салату «Олів’є» з економії чи щоб нарешті відійти від радянських традицій, але у більшості українців за старою звичкою він все ж таки буде на столі.
Як і минулих років, економісти підрахували, скільки коштуватиме цей салат на Новий рік-2023 та наскільки він буде доступним для пересічних українців.
Зростання вартості складових традиційного новорічного салату спостерігають через значне подорожчання яєць, маринованих огірків та картоплі. За 3 кг салату доведеться заплатити 273 грн. Це, купуючи продукти на ринку.
Як в ефірі національного марафону розповів аналітик, член дискусійного економічного клубу Олег Пензин, стрибок цін відбувається на фоні зниження доходів населення.
«Люди втратили роботу, менше витрачають на подорожі, побутову техніку, структура видатків у зв’язку з воєнними діями змінилась. Купівельна спроможність продуктів харчування також погіршується. Більше їмо хліба та картоплі, менше їмо фруктів, міняємо яловичину на курятину, шукаємо те, що дешевше», – сказав Пензин.
Ціни на яйця на столичних базарах дещо знизились – тепер за десяток просять 55-65 грн, тоді як у супермаркетах ціни все ще по 65-90 грн. Водночас, подорожчання цибулі та моркви анонсував президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник. Але відбудеться це вже після Нового року – ближче до весни.
«Передноворічний ажіотаж зазвичай збільшує попит на імпортні продукти, і це призводить до зростання цін на 10%. Купівельна спроможність цьогоріч у громадян гірша, проте Новий рік стимулює купувати як завжди. А після 1 січня продажі у торгових точках щороку падають, що вони навіть часом закриваються через відсутність покупців. У цьому році на позиції борщового набору ціни зростати значно не будуть – на відсотків 2-3, які можна не враховувати. Хіба до весни будуть дещо зростати ціни на моркву українського виробництва, яка закінчиться в запасах – коли почнуть торгувати імпортом, буде дорожче», – сказав Баштанник.
Бігти в магазини за великими запасами Олег Пензин не радить – каже, овочів в країні вдосталь, тому на весь наступний рік вистачить. Та і Херсон від окупантів повернули – тому вирощувати у 2023-му буде можливість.
«28% інфляції свідчить про те, що ціни будуть рости і далі. Соціальні програми будуть виконуватись, але до кінця 2023 року мінімальна зарплата рости не буде. Тому великої зміни чекати не варто. Варто з розумінням підходити до того, що поки триває війна, треба сконцентруватися, боротися з ворогом, а вже після війни очікувати на відновлення економіки», – заявив Олег Пензин.
На початку року 3 кг олів’є коштувало понад 200 грн, а рік до того – 173 грн.