За повідомленням прес-служби парламенту, закон схвалили у другому читанні 3 листопада.
„„Duty-free“ означає „вільний від податків“. А ми говоримо, що кожен має платити свою справедливу частку податків, включаючи магазини при аеропортах. Зібрані додаткові гроші можуть бути використані для допомоги тисячам інших підприємців у цей складний час», — прокоментував голова Комісії з економіки, бюджету та фінансів, один із авторів проекту Думитра Алайба.
Duty-free (дьюті фрі) — це магазини безмитної торгівлі, які розташовуються переважно в пунктах пропуску через державний кордон, на бортах літаків та в аеропортах. Товари, що продаються, не включають деякі види акцизів, мит, а також ПДВ за умови, що ці товари будуть вивезені з країни.
«Скасування цього режиму не означатиме зникнення, наприклад, магазинів в аеропорту. Вони, як і раніше, зможуть працювати, але їм доведеться сплачувати всі податки, як і іншим комерційним точкам у Молдові», — пояснив депутат.
Як повідомлялося раніше, за перші шість місяців 2022 року в режимі безмитної торгівлі було отримано податкових звільнень (за рахунок скасування мит, акцизів, ПДВ) на суму більше одного мільярда леїв. Думитру Алайба стверджує, що в роки перед пандемією ця цифра сягала понад чотирьох мільярдів на рік. Він вважає ці звільнення несправедливими. За словами депутата, у всьому світі оборот безмитної торгівлі становить близько 90 млрд євро.\
Нагадаємо, мережа магазинів duty-free належала Ілану Шору. Це був один із перших активів, заарештованих після втечі його з країни у 2019 році. Після цього власність Шора кілька разів змінювала власників: переходила від місцевих бізнесменів до кіпріотів, німців та ізраїльтян. Зрештою магазини безмитної торгівлі перейшли до власника російського банку, зареєстрованого в тому ж ізраїльському місті, де неодноразово бачили Ілана Шора.