Факти про німецьке село в Бессарабії, які ви навряд чи знаєте

14:29, 06 февраля 2024

У 2024 році деякі німецькі за походженням населені пункти Арцизької громади святкують свої ювілеї. Про це на сторінці Арцизького історико-краєзнавчого музею з посиланням на матеріали amilienforschung-blum.de, Jahrbuch Der Deutschen in Bessarabien for 1940 та bessarabien.de нагадала жителька міста Надія Кочурова Янкова.

Селу Dennewitz (Прямобалка) виповнюється 190 років, селу Plotzk (Плоцьк) – 185, селу Hoffnungsfeld (Надеждівка) – 160 років. А ще 90 років відсвяткувало б село Neu-Brienne, але зараз воно вже не є адміністративною одиницею, його територія увійшла до меж Арцизу.

Протягом року Надія обіцяє присвятити цим селам окремі публікації.

А перший допис з серії вона присвятила Плоцьку.

Отже 7 цікавих фактів, про це село.

  • У 1837 році колоніальна адміністрація виділила майбутнім засновникам Плоцьку належну їм кількість земель у Брієнах, на найвідаленішому краю земель, які належали цій колонії. Спочатку нові іммігранти входили до складу громади Брієнна. Через велику віддаленість від власних сільськогосподарських угідь вони звернулися до комітету добробуту з проханням дозволити їм заснувати власну колонію і оселитися на власній землі.
  • У побуті багато років переважала назва Драгулі, але назва Плоцьк використовувалася в усіх офіційних документах з першого року.
  • Основним постачальником будівельного каменю були колонії Dennewitz та Ташлик. Однак каміння з Dennewitz в основному використовували для господарських потреб, корит тощо, оскільки з ним було важко працювати.
  • Найбагатшою людиною з моменту заснування громади був Готфрід Хопп (помер у 1868 році). Він залишив нащадкам близько 1000 га землі, 45 коней, 1180 овець, 565 ягнят, 9 возів, 9 саней тощо.
  • Спеціальний молитовний будинок збудований у 1886 році. У 1929 році він був перетворений на кірху шляхом добудови вежі (на сьогодні це будівля будинку культури).
  • Станом на 1939 рік в селі було дві продуктові крамниці, одна німецька і одна єврейська. Крім того, село часто відвідували мандрівні торговці (переважно євреї), а самі мешканці час від часу робили покупки в Арцизі та інших населених пунктах.
  • Німецьке населення Плоцьку станом на 1940 рік становило 298 людей.