Хлібна жужелиця загрожує посівним площам Одещини

12:58, 02 марта 2023

Головний спеціаліст відділу карантину рослин, управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, державний фітосанітарний інспектор Демидов О.П. попередив землеробів про своє спостереження – на деяких посівах озимих, які розміщені після стерневих попередників, з’являються ознаки пошкодження хлібною жужелицею. 

“Поки це ще невеличкі ділянки, але як кажуть у таких випадках – “процес пішов”. Якщо негайно не звернути на це увагу і не прийняти заходів на знищення жужелиці, можна втратити все. Відносно м’яка  зима  дуже допомогла зберегтись сходам озимини, та немає добра без лиха – природа створила ідеальні умови для шкідників та хвороб рослин. Саме на цьому я і хочу зосередити Вашу увагу”, – наголошує спеціаліст.

Довідково: Стеблова іржа злаків (лінійна) – іржа стеблова вражає хлібні злаки. Спричиняє це захворювання дводомний гриб Puccinia graminis, котрий паразитує на вегетуючих рослинах. У якості проміжного господаря Puccinia graminis виступає барбарис. У збудника хвороби виявлено декілька сотень різних рас.

Оптимальні умови розвитку іржі стеблової складаються у теплих вологих умовах. Це захворювання поширене по всій території України.

У хлібних злаків вражаються листові піхви, стебла, а також колоскові лусочки. Уражені рослини швидше втрачають вологу і раніше дозрівають, що негативно впливає на врожайність та якість. В разі сильного зараження пшениці, посіви можуть вилягати. Якщо стебло вражене безпосередньо під колосом, то це призводить до істотної втрати врожаю – до 50-60%. Зерно стає щуплим і його якість сильно погіршується.

Заходи захисту рослин від іржи:

Знищення пожнивних злакових бур’янів і падалиці в післязбиральний період.
Сівши озимих культур у другій половині оптимальних строків. Найбільш ранні посіви можуть бути резерваторами інфекції на наступний рік.
Збалансоване внесення мінеральних добрив.
Протруювання насіння, так як частина інфекції може зберігатися на їх поверхні.
Обробка посівів фунгіцидами проводиться при 1% і більше ураженої поверхні листової пластинки. Необхідно відзначити, що ефективність фунгіцидів у боротьбі зі збудником іржі в порівнянні з іншими видами значно нижче. Впливають на такий результат більш ранній період спороношення і зараження рослин, дифузне поширення грибниці в рослині. Підвищується ефективність хімічної обробки проти іржі при використанні фунгіцидів системної дії.
“Шановні колеги. Якщо не Ваших посівах озимих з’являться  перші ознаки ураження рослин хворобами, то потрібно негайно розпочинати заходи з боротьби. Своєчасно проведені заходи допоможуть суттєво зменшити шкоду. Якщо забажаєте за потрібне звернутись до мене за порадами або консультаціями – мій телефон 067 7799741“, – сказано у зверненні Демидова О.П. до аграріїв Одещини.