Ще на початку 2021 року було порушене питання про відновлення роботи столярного цеху при Арцизькому комунальному підприємстві “Благоустрій”. Трохи пізніше вироби саме цього цеху зіграють ключову роль під час відновлення і будівництві нових дитячих майданчиків як в самому Арцизі, так і в селах Арцизької громади.
Столярний цех як окремий підрозділ КП “Благоустрій” існував завжди, але за попереднього керівництва міста – лише формально. Власне, окрім будівлі і вивіски про те, що в ній розташований столярний цех, не було нічого.
На одній із нарад Арцизького міського голови Сергія Парпуланського з керівником КП “Благоустрій” було прийняте рішення про відновлення роботи столярного цеху. А за кілька місяців знайшовся і майстер, якому вдалося підняти цех «з нуля» – місцевий мешканець Анвар Хабібуллін.
Ми поцікавилися у Анвара станом справ, основними труднощами, з якими він зіткнувся при відновлені роботи цеху, а також планами на рік.
– Анваре, яким було враження після першого відвідування цеху?
– Я добре пам’ятаю перше враження: приміщення використовувалося для будь-чого, але не за своїм прямим значенням. Перше, що мені довелося робити, – наводити лад у приміщенні. Потім я взявся за приведення в робочий стан деревообробного обладнання, яке було в наявності. Але для повноцінної роботи його не вистачало, тому деякий час я приносив потрібний інструмент з дому. Найголовніше, треба було показати, що роботу столярного цеху можна не тільки відновити, а й якісно покращити.
– Пройшло півтора року з початку відновлення роботи цеху. Поділитеся результатами?
– На сьогоднішній день зроблено багато чого. По-перше, керівництво підприємства виконало свою обіцянку щодо закупівлі необхідного деревообробного обладнання. Протягом минулого року завдяки цьому обладнанню було виконано багато роботи, яку може побачити кожен мешканець Арциза. Я маю на увазі встановлені у різних районах міста 10 дитячих майданчиків. Усі дерев’яні елементи було виготовлено у столярному цеху КП «Благоустрій».
Також ми виготовляли вікна та двері для ряду укриттів у дитячих садках та школах Арциза. Дуже багато зроблено дрібної роботи: ремонт вуличних крамничок, різноманітних дерев’яних конструкцій для вуличних майданчиків тощо.
– Ви сам працюєте у цеху?
– Самому неможливо виконати такий обсяг роботи. Минулого року мені вдалося залучити ще одного майстра – Олега Ніколаєва. Він, як і я, вже на пенсії і має великий досвід у столярній справі. Вчити його не потрібно, тому ми швидко порозумілися.
З Олегом справа пішла швидше та веселіше. Робота з деревом – це частково творча діяльність, яка потребує певної сміливості у виконанні. Наприклад, при свердлінні звичайних дитячих гойдалок потрібно передбачити не лише всі норми безпеки для дітей, а й змоделювати виріб так, щоб він зацікавив незвичайною формою.
Якщо отримуємо замовлення зробити тіньовик, заздалегідь добре продумуємо його зовнішній вигляд, аби дитині було цікаво знаходитися під ним. Тобто ми з партнером приділяємо велику увагу не тільки техніці обробки дерева, але й намагаємося внести у виріб елементи власного дизайну. Звичайно, удвох працювати простіше й цікавіше.
– Які ще замовлення отримуєте від керівництва?
– Восени надійшло замовлення на виготовлення вуличних лав. Лавки комбіновані, тобто основа залізна, решта – дерево. Протягом грудня-січня зварювальний цех підприємства створював основу, а ми готували дерев’яні елементи. І на початок весни, згідно з планом, ми маємо випустити 50 вуличних лав, які будуть встановлені у скверах та парках не лише м. Арциза, а й у селах Арцизької громади.
– Виходить, ваш цех виробляє продукцію не тільки для Арциза?
– А куди подітися? Цех наш хороший, обладнання дозволяє виробляти достатні обсяги продукції. Періодично до нас звертається керівник КП «Комфорт-16» (підприємство займається обслуговуванням населення в селах громади, – ред.), з яким ми обговорюємо плани створення дерев’яних конструкцій, які будуть встановлені в селах. Наприклад, один із найближчих проєктів, який, я впевнений, буде реалізовано, – це створення великого дитячого майданчика у с. Плоцьк. І це стане стартом для будівництва дитячих майданчиків у інших селах Арцизької громади. Головне, щоб матеріал був.
– Чи є труднощі у роботі столярного цеху?
– А де немає труднощів? Звичайно, є. Але, як показав час, при правильному підході усе можна вирішити. Колись здавалося, що відновити роботу цеху буде практично нереально. Але, як бачимо, більшість проблем вже вирішено. Головне, що завдання ставляться, матеріал надається, а замовлення виконуються.
Щодо самого приміщення столярного цеху – зараз вирішується проблема його утеплення. Нещодавно цех відвідав голова Арцизької громади Сергій Парпуланський, який побачив реальний стан справ та, оцінивши потенціал цеху, видав розпорядження про виділення коштів для утеплення даху будівлі. Вже закуплено необхідний матеріал, і ми спільно з іншими працівниками підприємства почали проводити необхідні роботи для утеплення.
Незабаром у цеху можна буде працювати цілий рік, навіть у холодний період. Піч відновлено, залишилося завершити утеплення стелі, і працювати стане комфортно. А там прийде час, коли думатимемо про кондиціонер для роботи у спеку (сміється).
– Поки роботи не завершено, працювати в цеху через холод непросто, на додачу проблема частого вимкнення світла…
– Так є таке. Ми намагаємося організувати роботу так, щоб потрапити у момент включення електрики. Але днями я дізнався, що для безперервної роботи нашого цеху з міської ради було передано бензиновий генератор. Отже, тепер проблем із виконанням замовлень не буде.
Гадаю, що зовсім скоро мешканці міста Арциза побачать результати роботи нашого столярного цеху. Головне, щоб був матеріал.