Коли настає тепла погода, активізуються небезпечні для людей і тварин іксодові кліщі, серед яких є носії кліщового енцефаліту, хвороби Лайма, туляремії. Про це повідомляє Департамент охорони здоров’я Одеської обласної державної адміністрації.
Період найвищої активності кліщів – з травня по листопад. Тому вирушаючи на прогулянку парком або перебуваючи деінде на природі, варто бути обережними аби зустріч з кліщами не принесла шкоди для здоров’я.
Найчастіше вони знаходяться у траві або на невисоких кущах. Те, що кліщі сидять на деревах – неправда. Коли кліщ чіпляється до одягу людини, то починає повільно переміщуватися знизу вгору, шукаючи місце прикріплення до тіла. Триває цей процес від 30 хвилин до декількох годин.
Під час прогулянок на природі дуже важливо бути одягненим в закрите взуття та одяг, який щільно прилягає до тіла. Кліщів добре видно на світлому одязі.
Також потрібно користуватись під час прогулянок репелентом – спеціальним засобом, що відлякує кліщів. Не зайвим буде обробити захисним засобом взуття, одяг зсередини, наприклад, шкарпетки. Варто пам’ятати, що кліщі не чіпляються під час руху. Їжу вони почнуть шукати, коли людина нарешті присяде відпочити. Рухаються кліщі знизу догори й досить повільно.
Кожні дві години прогулянки та після прогулянки вже вдома варто оглянути себе та близьких, щоб виявити та прибрати з одягу чи тіла кліща, який ще не встиг присмоктатися.
У випадку, якщо кліщ все ж встиг присмоктатися, то збудники захворювань можуть потрапити в організм людини. Ризик інфікування залежить від тривалості присмоктування кліща. Наприклад, вірогідність інфікування бореліозом протягом першої доби досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100% (якщо кліщ є носієм захворювання).
Тому важливо одразу звернутися до лікаря, де допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій.
Якщо поблизу немає лікаря, видалити кліща можна самостійно. Для цього потрібно використовувати спеціальний пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках. Якщо нема пристрою, зробити це можна пальцями, обгорнутими марлевою серветкою або пінцетом чи петлею з нитки. Витягати кліща потрібно повільно, розхитуючи з боку вбік або викручуючи. Важливо видалити кліща разом із хоботком.
Після видалення кліща ранку потрібно обробити антисептиком, а руки вимити з милом. Видалений живий кліщ можна помістити у чистий посуд з декількома травинками та щільно закрити кришку. У лабораторній мережі проводяться дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.
Після укусу кліща протягом трьох тижнів потрібно спостерігати за своїм станом: в разі підвищення температури тіла чи почервоніння на шкірі, яке збільшується, наявності головного болю, ломоти у тілі й млявості — потрібно негайно звернутись до лікаря.