Місцеві бюджети: як вилучення військового ПДФО може вплинути на громади

14:50, 14 ноября 2023

8 листопада 2023 року Верховна Рада України прийняла закон “Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України”. Зокрема, законотворцями прийняте рішення спрямовувати ресурс від ПДФО з військових до спецфонду держбюджету.
Внаслідок цього місцеві бюджети втратили одне з джерел надходжень — доходи від зарплат військовослужбовців, поліцейських, рятувальників та працівників військових частин.

Ініціатива Міністерства фінансів України щодо перерахування ПДФО у спеціальний фонд державного бюджету викликала серйозне занепокоєння у громадах. Так, з листопада 2023 року вилучення з місцевих бюджетів ПДФО, який надходить до від зарплат військовослужбовців, значно послабить економічний стан більшості громад, позбавить їх можливості допомагати силам оборони та надавати якісні послуги населенню, зруйнує головний принцип реформи децентралізації .

Наприклад, за попередніми розрахунками, тільки Арцизька громада Одеської області за 2024 рік недоотримає 29 млн грн, що призведе до дефіциту бюджету близько 10 млн грн. Такий дисбаланс бюджету потягне за собою закриття багатьох соціальних програм, зокрема з надання матеріальної допомоги мешканцям громади. Також гостро постане питання щодо утримання деяких об’єктів інфраструктури внаслідок необхідності урізання витрат на електрозабезпечення шкіл, садочків, лікарень тощо.

А з 1 січня 2024 року фінансова ситуація ще більш погіршиться через збільшення розміру мінімальної заробітної плати та деяких соціальних стандартів.

Найбільше відчують недоїмку маленькі громади, в яких обсяг втрат може сягнути 60% всього річного бюджету. Відсутність коштів може вплинути на оперативність ліквідації аварійних ситуацій, пов’язаних, наприклад, із відновленням водопостачання населенню (терміновий ремонт або заміна башти Рожновського), ліквідацією наслідків стихійного лиха.

Варто звернути увагу, що деякі громади  навіть без законодавчого зобов’язання перераховували на безпеку та оборону частину від отриманого військового ПДФО, сплаченого до місцевих бюджетів. Так, Арцизька громада за 10 місяців 2023 року направила на військові видатки 59% від отриманого ПДФО.

Відповідно до вищезгаданого закону, за рахунок отриманого від громад ПФДО держава буде проводити закупки дронів, військової техніки, обладнання тощо. Але, як вже свідчить практика, держава не завжди спроможна вчасно освоювати отримані від громад кошти.

Так, навесні депутати Арцизької громади за запитом Міноборони виділили з бюджету громади 1 млн 700 тис. грн на військові потреби. Відомо, що ці кошти досі знаходяться на спецрахунку, чекають своєї черги на використання, поступово знецінюючись.

До цього часу суттєву частку потреб наших військових закривали громади. Відтепер залишається сподіватися, що за рахунок отриманих від громад коштів держава все ж таки буде закуповувати для Збройних сил України необхідну кількість боєприпасів, амуніції, дрони, пікапи, засоби РЕБ та інше.

Позбавлення фінансової самодостатності місцевого самоврядування може призвести до послаблення стійкості держави. Надійний тил, працююча економіка, медична, освітня, соціальна сфери – це запорука міцності та важливий чинник нашої Перемоги. І саме це забезпечується на рівні громад.