Попри посуху в Одеській області показники врожаю не призведуть до голоду в регіоні, проте проблема з експортом суттєво вплинула на ціни. Ті аграрії, які не мали де зберігати зерно, вимушені були продавати його за безцінь — 2200 грн за тонну, коли рік тому ціна сягала $300.
Про це розповів “Суспільному” голова Подільської районної адміністрації Михайло Лазаренко.
“Ті, які мають свої складські приміщення, або орендують склади, або вивезли на елеватори — вони звичайно чекають (вищу — ред.) ціну. Багато господарств, що мають транспорт, починаючи від іномарок до КамАЗів, вивозили своє збіжжя в Ізмаїл, в річкове пароплавство”, — розповів Михайло Лазаренко.
Підписання угоди щодо відновлення вивезення зерна з України дозволить здійснити експорт з портів, втім зберігаються суттєві ризики для аграріїв, каже транспортний експерт Олександр Захаров:
“Потрібно переконати аграріїв вести в порти збіжжя. Зараз це небезпечно. Навіть якщо відкриють, хто буде везти, якщо ракети кожного дня можуть влучити в портову інфраструктуру? Спокійно потрібно рухатися до того, щоб з країнами НАТО, Туреччиною, Румунією скласти договори для безпечної роботи українських портів”.
Скільки зерна лишається на складах в Україні
Понад 25 мільйонів тонн українського зерна з минулого року залишається на складах, сім мільйонів вдалося вивезти альтернативними шляхами. Тому першочергово з одеських портів вивозитимуть торішній врожай, каже директорка Департаменту аграрної політики одеської облдержадміністрації Алла Стоянова.
“Вважати угоду розірваною буде передчасно. Дії з боку Росії були для нас очікуваними, вони завжди, скажемо так, передають нам “привіти”. В мирний час через акваторію цих портів вивозили близько п’яти мільйонів тонн зерна щомісяця, в мирний час. Наразі через ці коридори ми сподіваємось, що зможемо зробити більш як три мільйони тонн”, – каже чиновниця.
За словами Стоянової, у мирний час з акваторії портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний” вивозили близько п’яти мільйонів тонн зерна щомісяця. Наразі через коридори планують вивезти понад три млн тонн. Альтернативними шляхами (залізницею, вантажівками та через дельту Дунаю) у червні вдалося вивезти 2,2 млн тонн зерна.