На Одещині готують страву, рецепту якої немає в інтернеті

13:42, 25 декабря 2023

У селі Лиманське Ренійської громади Ізмаїльського району, що на ОДещині, можна скуштувати закуску до вина, кави чи чаю, яка називається фой. У перекладі з молдавської мови “фой” — означає лист.

Про це повідомляє видання “Одеське життя”.

Фой чимось схожі на різноманітні коржі, які готують Бессарабії, начинені овечою бринзою, — гагаузькі гьозлем’я, молдавські плацинди тощо. Але їх робити простіше і швидше — були б борошно і овеча бринза.

Бринзу бажано взяти максимально солону і з міцним овечим душком. Але якщо запах отари овець вас не приваблює, використовуйте кисломолочний сир або коров’ячу бринзу.

У злегка підсолену воду (з розрахунку на одну склянку) додається дві столові ложки олії та дрібку цукру. Насипається борошно і замішується. Тісто має бути крутим, але легким.

Тісто розділяється на кульки, кожну з яких розкачується максимально тонким шаром. Половина отриманого кола посипається подрібненою на тертці бринзою і закривається іншою половиною листа.

Рецепт приготування страви «фой». Фото: «Одеське життя»
Рецепт приготування страви «фой». Фото: «Одеське життя»

Далі знадобиться товсте порцелянове блюдце або тарілка. Перекочуючи це блюдце, спочатку обрізають півколо по краю — бринзи там немає. Потім цим же блюдцем нарізають порційні шматочки будь-якої форми — трикутники, ромби, як подобається. Ліпити краї цих «пиріжків» не доводиться: блюдце з товстим краєм запечатує бринзу в тісті ґрунтовно.

Смажиться все на добре розігрітій сковороді на соняшниковій олії.

Рецепт приготування страви «фой». Фото: «Одеське життя»
Рецепт приготування страви «фой». Фото: «Одеське життя»

Приготування страви — великої миски з горою — займає приблизно годину часу.

До речі, вранці холодні фой дуже душевно йдуть із солодкою кавою або чаєм.

Фой зручно брати в дорогу: навіть у найспекотніший літній день вони не зіпсуються і підкріплять фізичні сили.