Сьогодні, 15 листопада, міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслав Стрілець провів зустріч з головою ОВА Олегом Кіпером. Вирішувалось питання щодо старту програми з розвитку екологічної інфраструктури Одеського регіону.
На підписанні меморандуму бу присутній кореспондент Української Служби Інформації.
За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця, в Україні планується будувництво 200 заводів з переробки побутового сміття. Перший технічний проєкт такого об’єкту вже завершено на Київщині.
Для Одещини це питання особливо актуальне.
Щороку в нашому регіоні утворюється близько мільйона побутових відходів, які заважають місцевим жителям та негативно впливають на загальний стан екології, – звітує голова ОВА Олег Кіпер.
На Одещині планується будівництво 7 заводів на території громад, які, за розрахунками, найбільш логістично обгрунтовані. В тому числі територіально – крайня точка підвозу сміття має не перевищувати 70 кілометрів. Це Авангард, Знам‘янка, Арциз, Подільськ, Саф’яни, Молога та Южне. Щодо останнього – наразі звідти вивозиться сміття взагалі до Миколаївської області.
Загальна потужність семи модулів складатиме 110 тис. тонн на рік. Загальна вартість семи підприємств близько 250 млн євро. На кожному модулі, в залежності від його потужності, буде утворено від 50 до 150 нових робочих місць.
Міністр зазначив, що громади самостійно будуть вирішувати, за який кошт будувати подібні заводи, і є декілька моделей для цього: інвестиції від європейських партнерів або кредитування від міжнародних фінансових організацій.
Також, за словами Руслана Стрільця, для одного заводу потрібно близько року на розробку проєкту а також близько року безпосередньо на будівництво.
Роман Стрілець пояснив, що уряд має комунікацію з міжнародними фінустановами, які готові надати громадам кредити на будівництво. За словами міністра, будь-яке підприємство з переробки відходів є або комунальним підприємством (власність громади), або це приватний бізнес. Модель власності в кінцевому рахунку обере громада. Влада ж забезпечує кредитування від міжнародних банків.
Всі відходи повинні сортуватися. З біологічно активного компоненту потрібно забрати енергетичну складову. Потенційно ми можемо говорити не лише про виділення біогазу. А навіть про очищення його до біометану, який сьогодні вкрай важливий як енергоресурс. В кожній громаді можуть використовуватися різні моделі сміттєпереробки, – розказав Роман Стрілець.
Обговорили і шкоду довкіллю, спричинену російською агресією.
2,2 трлн гривень – збитки Україні, та 2 700 злочинів проти довкілля. 50% збитків – збитки для атмосфери: ракети, пожари. Вони (росіяни – Ред.) не розуміють що всі ці наслідки можуть піти на їх територію. В 2022 році у них горіла тайга, і були колосальні викиди в атмосферу. Замість щоб тушити у себе пожежу вертольотами, вони висаджували десант тут, – наголошує міністр.