На Одещині спостерігається підвищена активність отруйних павуків-каракуртів

09:46, 07 сентября 2022

На півдні України, у посушливих місцях степу та лісостепу, активізувалися павуки-каракурти. Їхні укуси небезпечні для людини і тварин.

Про те, як можна вберегтися від небезпечних комах, розповіли в Одеському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

Каракурт або степова вдова особливо небезпечний під час своєї статевозрілої міграції. Мігруючи, павук, у тому числі, селиться у сараях, дворових прибудовах, сільських туалетах, а за частих злив навіть проникає в житлові будинки.

У цей період степова вдова може захищатися або захищати своє потомство, прокусити шкіру людини та ввести мікроскопічну дозу отрути. На токсичність отрути каракурта впливає безліч факторів: сезонних, вікових, статевих та інше. Особливою токсичністю відрізняється отрута статевозрілих жіночих особин. Пік активності павуків спостерігається у липні-серпні, у цей час значно зростає і токсичність їхньої отрути. Найчастіше укуси відбуваються під час відпочинку чи роботи на природі.

Як убезпечити себе:
У польових умовах вибирайте рівні ділянки без каменів, тріщин, великої кількості нір гризунів, скупчень сухої трави, павутиння в поглибленнях ґрунту та рослинах, тобто місця, непридатні для проживання павуків. Щільно закривайте вхід до наметів або дачних будиночків, не залишайте їх відкритими на цілий день. Під час привалу складайте одяг та взуття всередині намету, а прокинувшись, ретельно оглядайте їх перед тим, як одягнути. Перед сном слід уважно обстежити ліжко чи спальний мішок. За відсутності намету в жодному разі не відпочивайте в степу прямо на землі – використовуйте брезент, надувний матрац. Не ходіть босоніж у місцях можливого перебування каракуртів. Збирати сіно, солому, хмиз для багаття, розчищати лісопосадки та інші території слід у рукавичках та захисному одязі. Штани обов’язково заправляйте у шкарпетки та взуття. Не перевертайте без особливої необхідності каміння, не пересувайтеся вночі кам’янистою поверхнею. Уважно дивіться, куди ступаєте, куди тягнете руку, куди сідаєте.

Так як павуки можуть заповзати до будинку, перед вкладенням дітей у ліжко у сільській місцевості уважно перевіряйте ліжко. Біля будинку слід своєчасно знищувати траву, де можуть селитися каракурти. Профілактика укусів каракурта на приватних територіях полягає у знищенні павуків у сараях, туалетах, темних кутах гаражів, комор та бань із застосуванням малотоксичних інсектицидів.

Якщо зустрілися з каракуртом:
Якщо ви побачили павуків, у жодному разі не чіпайте їх чи їхні кокони руками. Отрута каракурта нейротоксична – передача нервового імпульсу на м’язове волокно порушується, паралізуючи роботу м’яза. Укус каракурта важко не помітити – по силі він схожий на укус оси і відразу викликає біль і печіння, хоча були й випадки, коли укус нагадував укол шпильки, а потерпілий не відчув його відразу. Перші прояви павукового укусу можуть спостерігатись за 10-20 хвилин. Після укусу з’являється маленька пляма, що швидко зникає, через кілька хвилин на місці укусу стає відчутним сильний біль, що поширюється на кінцівки, поперек, груди, живіт, з різкою напругою м’язів живота. З’являється слабкість, лихоманка, гіперестезія, сильні потовиділення, психомоторне збудження, галюцинації, страх смерті, тремор та фасцикулярні тремтіння м’язів, тяжкість дихання, бронхорея, нудота, блювання, тахікардія, екстрасистолія, підвищена артерія. Можлива гостра зупинка дихання. В останню чергу включаються м’язи обличчя. Можливі спрага, салівація, судоми, тимчасові порушення мови, анурія, свербіж, кореподібний висип. Укус каракурта призводить до смерті досить рідко, хоча такі випадки іноді реєструються.

У всіх випадках укусів каракуртами найефективнішим є екстрена госпіталізація до лікарні. При цьому транспортувати хворого необхідно в лежачому стані (кінцевість із укушеним місцем розташовується вище по відношенню до всього тіла). Щоб уповільнити надходження залишків отрути каракурта та розвитку симптомів отруєння потерпілому, необхідно накласти лід або холодний компрес на місце укусу, перенести потерпілого в затінене місце та іммобілізувати. Як знеболювальне можуть бути використані саліцилати (аспірин).