У квітні на українців знову чекає ряд змін. Найголовніші серед них — працюючим пенсіонерам перерахують виплати, тарифи на воду, зміниться механізм надання деяких соцпослуг, ліки будуть за е-рецептом, відбудеться реєстрація на національний мультитест, нові правила для біженців у Польщі, відправка посилок до Німеччини, не буде традиційних вихідних на Великдень.
З 1 квітня в Україні проведуть щорічний перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів. Він стосуватиметься близько 600 тисяч громадян. Перерахунок проведуть автоматично, враховуючи збільшення страхового стажу працюючих пенсіонерів.
Однак, перерахунок виплат стосуватиметься лише пенсіонерів після набуття 24 місяців страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсій. Підвищення буде індивідуальним і залежатиме від кількох факторів:
-
страхового стажу людини (враховується додатковий стаж, якого набув пенсіонер, продовжуючи працювати після виходу на пенсію)
-
від співвідношення між зарплатою, яку отримує людина, і середньою зарплатою по країні (так званий коефіцієнт заробітку).
Наприклад, пенсіонер вийшов на пенсію у 2021 році. Відповідно, за цей період його стаж збільшився на 24 місяці. Перерахунок буде проводиться:
-
або лише з урахуванням стажу після призначення (перерахунку) пенсії
-
або з урахуванням стажу та заробітної плати після призначення (перерахунку) пенсії.
Також перерахунок може бути здійснений в індивідуальному порядку на підставі поданої заяви безпосередньо до органів ПФУ залежно від того, коли набуто 24 місяці страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії. І хоч їх перерахують автоматично з 1 квітня, однак надійдуть гроші по перерахунку аж у травні.
Мінімальна зарплата
Нардепи пропонують тричі підняти мінімальну зарплату. Передбачається, що підняття відбуватиметься у декілька етапів – перший у квітні. Наразі проєкт лише зареєстрований й невідомо чи буде прийнятий, тож у квітні скоріш за все мінімальна зарплата залишиться на рівні 6 700 гривень.
Автори проекту зазначають, що підняття потрібне через те, що розмір мінімалки в Україні становить нижче прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Законопроектом пропонується таке підвищення:
-
з 1 квітня – до 7 370 гривень
-
з 1 липня — до 8 107 гривень
-
з 1 жовтня — до 8 918 гривень.
Соціальні послуги за новими правилами
Із квітня планують змінити механізм надання соціальних послуг і послуг медичного догляду для громадян, які є потерпілими внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Досі потерпілі на виробництві фактично отримували ці послуги в грошовому еквіваленті. Тепер же соціальні послуги та медичний догляд надаватимуть саме як послуги. А кошти від держави отримуватимуть їхні надавачі. Тобто людина (потерпілий на виробництві) вже отримуватиме не гроші, а послуги.
Наразі надаються такі види послуг:
-
послуга стороннього догляду та побутового обслуговування (“догляд удома”)
-
послуга спеціального медичного догляду (“мобільна паліативна допомога”).
Однак у Міністерстві соцполітики запевнили, що потерпілим на виробництві надаватимуть не лише ці, а й “будь-які інші медичні послуги”.
Потерпілий і його рідні зможуть обрати:
-
здійснювати догляд самостійно (з відповідною оплатою)
-
чи держава оплатить роботу професійного надавача послуг.
Якщо послугу догляду вдома на бажання потерпілого надаватимуть його рідні, Пенсійний фонд її оплачуватиме. А загальна сума виплати перевищуватиме 10 тисяч гривень.
– Родич, який здійснюватиме догляд за потерпілим, подаватиме відповідну звітність, щоб отримувати оплату, а держава могла контролювати, кому та за що саме сплачує кошти, – уточнили в Мінсоцполітики.
Реєстрація на національний мультипредметний тест
У квітні стартує реєстрація для участі в основній сесії національного мультипредметного тесту (НМТ). Вона триватиме із 3 квітня по 3 травня 2023 року.
Учасники НМТ мають створити персональні е-кабінети та подати реєстраційні документи. Реєстрація відбудеться через сайт Українського центру оцінювання якості освіти.
До 7 травня зареєстрований учасник зможе внести зміни в персональному кабінеті: обрати інший предмет або змінити населений пункт в Україні чи за кордоном, у якому планує пройти НМТ. Протягом 5-12 червня зможуть зареєструватися ті, хто не зміг з поважних причин це зробити під час основного періоду реєстрації.
Тестування відбуватиметься у дві сесії:
-
основна (5 червня – 23 червня)
-
додаткова (11-24 липня).
НМТ відбудеться в один день. Передбачені два обов’язкові предмети (українська мова та математика), а також один предмет на вибір (історія України, іноземна мова, біологія, фізика, хімія).
Ліки за електронним рецептом
Від квітня відпуск всіх рецептурних ліків в Україні відбуватиметься за електронним рецептом. Йдеться про готові медпрепарати, які є в Державному реєстрі лікарських засобів і підлягають відпуску за рецептом лікаря.
Виписати е-рецепт зможуть:
-
лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки
-
лікар-ФОП.
Е-рецепт можна буде отримати незалежно від того, чи підписана в пацієнта декларація з сімейним лікарем. Але пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в Електронній системі охорони здоров’я.
На час воєнного стану е-рецепт впроваджуватимуть поступово, він поки не буде обов’язковим. Пацієнти наразі зможуть обирати, за яким рецептом купувати ліки в аптеці: електронним чи паперовим. За відсутності світла чи звʼязку в медзакладі лікар також випише рецепт на спеціальному паперовому бланку.
Карта побиту в Польщі
Із 1 квітня українські біженці у Польщі зі статусом PESEL UKR (тимчасового захисту) зможуть подавати документи на дозвіл на тимчасове перебування (так звану карту побиту).
Ця посвідка дасть українцям довгострокові гарантії на легальне перебування та працевлаштування в цій країні. Отримати дозвіл на тимчасове проживання (карту побиту) зможуть українці, які здійснюють активну трудову чи економічну діяльність у Польщі:
-
офіційно працевлаштовані
-
ті, хто виконує висококваліфіковану роботу (науковці, інженери, працівники сектору IT тощо)
-
ті, хто відкрив підприємницьку діяльність.
Громадянам, які не відповідають цим підставам, польський закон гарантує легальне перебування до 23 серпня 2023 року.
Нові правила виїзду за кордон для чоловіків-волонтерів
На Львівщині з 1 квітня діятимуть нові правила на виїзд за кордон для чоловіків-волонтерів призовного віку. З наступного місяця це можна буде зробити лише з використанням е-підпису.
Якщо ж організація не має такого підпису, то може скористатись перехідним періодом протягом квітня під час якого діятимуть попередні умови подання документів. Після закінчення перехідного періоду використання електронного цифрового підпису стане обов’язковою умовою для подачі документів на перетин кордону.
Як отримати е-підпис юридичній особі:
-
Зверніться у банк клієнтом якого ви являєтесь та попросити надати вам такий ключ, як для юридичної особи. В кожному банку є своя процедура надання такого ключа. Зазвичай необхідно до 48 годин на його отримання.
-
Якщо ж з якихось причин ви не змогли зробити е-підпис через банк то можете звернутись в Державну податкову службу, або до будь-якого іншого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг. З чинним списком можна ознайомитись, натиснувши тут.
Посилки до Німеччини
З 1 квітня на 60% знизяться тарифи Укрпошти на відправлення посилок до Німеччини. Нові тарифи діятимуть як для українців, чиї рідні або друзі живуть у ФРН, так і для підприємців, які продають свої товари за кордон.
Діятимуть такі тарифи на відправлення посилок:
-
вагою до 3 кг – $13,7 (близько 500 гривень)
-
вагою 7 кг – $21,6 ( близько 750 гривень).
Для легких відправлень продовжать діяти тарифи на дрібні пакети від $5,6 (близько 205 гривень). Відправити посилку можна буде з будь-якого відділення Укрпошти. Доставку здійснюватимуть до будь-якого населеного пункту Німеччини. Оформити відправлення можна не лише у відділеннях, а й в особистому онлайн-кабінеті та за допомогою мобільного застосунку Укрпошти.
Святкові дні
У квітні українці святкуватимуть Великдень. Цього року одне з найбільших християнських свят припадає на 16 квітня. Християни західного обряду відзначатимуть Воскресіння Христове тижнем раніше – 9 квітня.
Згідно з Кодексом законів про працю, понеділок, який іде після Великодня, має бути вихідним днем. Однак, у період дії воєнного стану ця норма не застосовується. Тож трьох вихідних поспіль на Великдень не буде.