В Україні перезимівля озимини завершилася задовільно. Сніговий покрив з полів зійшов, ґрунт відтанув повністю. В озимих культур триває відновлення весняної вегетації. Озимі зернові залежно від строків сівби знаходяться у фазі «кущіння».
Про це йдеться в аналітичній довідці НААН про агрометеорологічні умови та стан сільськогосподарських культур.
Рослини ріпаку озимого оптимальних строків сівби знаходяться у фазі «розвиток листків розетки». Температурний режим сприяє процесам кущіння рослин та формуванню вторинної кореневої системи. У цілому стан посівів – добрий. Як виняток, подекуди на понижених ділянках рельєфу на полях відмічено так звані блюдця з водою, де рослини мають пригнічений стан, блідо-жовтий колір листя та характеризуються всіма ознаками вимокання.
За даними науковців Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН рослини пшениці озимої продовжують весняне кущіння. Довжина конусу росту (майбутнього колосу) становить 0,7-1,0 мм, він недиференційований з добре вираженими валиками.
За результатами весняного обстеження посівів відмічено, що густота рослин становить 374‒429 шт./м2. Певна їх кількість випаде впродовж весняно-літньої вегетації внаслідок внутрішньовидової конкуренції, від несприятливих погодних умов тощо. Коефіцієнт кущіння у середньому 2-3 у рослин за І‒ІІ строків сівби; за ІІІ строку сівби пшениця озима починає кущитися. Інтенсивно розвиваються вузлові корені, залежно від строків сівби їх кількість становить 2,3-6 шт. на рослині.
Ситуація, яка складається на полях з озимими культурами, потребує оперативного і чіткого оцінювання їх стану. Особливу увагу необхідно приділити розвитку фітосанітарної ситуації у посівах для прийняття своєчасних рішень щодо їх захисту на кожному конкретному полі.