Первинна ланка медичної допомоги: інтерв’‎ю з сімейним лікарем Арцизького ЦПМСД Тамарою Дяченко

14:40, 24 ноября 2023
Після запровадження в Україні медичної реформи кожен громадянин отримав можливість обрати собі сімейного лікаря та укласти з ним декларацію. Сімейний лікар — перший медичний фахівець, до якого ми приходимо для вирішення будь-яких проблем зі здоров’ям. Щоб дізнатися, чим саме займається сімейний лікар і у яких випадках до нього варто звертатися, розповіла в інтерв’‎ю сімейний лікар комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Арцизької міської ради», лікар вищої категорії Тамара Дяченко.
– Тамаро Миколаївно, розкажіть, переважно з якими проблемами люди звертаються до терапевта?
– Найчастіше це простудні захворювання, болі в області серця, проблеми з тиском. Звертаються й пацієнти, у яких багато різних скарг, але вони не знають, до якого саме лікаря йти на прийом.
– Чи звикли пацієнти до поняття сімейного лікаря на п’ятий рік медичної реформи?
– Частково. На жаль, люди часто уникають первинної консультації терапевта, здають аналізи і самі вирішують, як їм лікуватися. При цьому не проходять необхідні обстеження. Потім вони звертаються до лікаря, який знову направляє на аналізи. Таким чином втрачаються і час, і гроші.
Багато хто вважає себе обізнаним у медицині, начитавшись в Інтернеті статей, де є правильна чи неправильна інформація. Наприклад, пацієнт приходить на УЗД серця з високим пульсом (тахікардія), а насправді проблема в щитовидній залозі: вона виробляє величезну кількість гормонів, а гормони щитовидної залози впливають на пульс. Проблема виявилася в іншому і дослідження було зайвим. Інколи людина приходить до лікаря вже з самостійно поставленим діагнозом, звісно, нервується, і тоді можуть з’явитися додаткові симптоми, яких можна було уникнути.
– Що порадите у такій ситуації?
– Краще відразу прийти до терапевта, визначитися з напрямком діагностичного пошуку, щоб уникнути зайвих візитів. Лікар перш за все складе алгоритм обстеження. Терапевт – лікар загальної практики, він звертає увагу на різні симптоми в цілому. Звичайно, кожен лікар повинен підходити до роботи комплексно, але це не завжди вдається. Важливо, що терапія вивчає велику кількість хвороб. Є різні етапи медичної допомоги, і терапія – це первинна медична допомога. Терапевт перший контактує з пацієнтом і по можливості вирішує проблему на своєму рівні. Так, з ішемічною хворобою серця на базовому етапі може впоратися і терапевт, не обов’язково звертатися до кардіолога. З циститом (запаленням сечового міхура через переохолодження), наприклад, також.
– Зараз популярно дізнаватися думку другого, третього, п’‎ятого лікаря. Як це впливає на здоров’‎я пацієнтів?
– Важливо розуміти, що в кожного лікаря свій підхід до лікування. Головне, щоб пацієнт не застосовував рекомендації різних лікарів – це може сильно нашкодити здоров’ю.
– Скажіть, чи є якась сезонність звернень до терапевта?
– Так. Влітку, наприклад, часто звертаються з кишковою інфекцією, циститом, а восени та взимку – з ОРВІ та простудними захворюваннями.
– Що включає профілактичний огляд терапевта і як часто потрібно його проходити?
– Залежить від діагнозу і скарг. Якщо у пацієнта немає скарг, можна проходити огляд раз на два роки, після 40 років – раз на рік. При наявності захворювань є диспансерний облік. Чим важче ступінь захворювання, тим частіше потрібно спостерігатись у лікаря.
– Що входить у профогляд?
– Залежить від його мети. Огляд для дозволу на носіння вогнепальної зброї та огляд виховательки дитячого садка мають свої нюанси. Базові дослідження – це флюорографія, загальний аналіз крові та сечі, рентген легенів, кардіограма, консультація гінеколога і стоматолога, консультація ЛОРа. У Арцизькій поліклініці створено всі умови для комплексного обстеження пацієнтів, щоб у повному обсязі оцінити стан здоров’я, заощадити час і сили пацієнтів і допомогти їм вирішити проблеми.