Пішов з життя легендарний поет та одни з авторів Декларації про державний суверенітет України Дмитро Павличко

12:37, 30 января 2023

29 січня на 94-му році життя помер легендарний український поет-шістдесятник, перекладач, громадський та державний діяч Дмитро Павличко. Його пам’ятатимуть як одного з авторів Декларації про державний суверенітет України й організаторів українського національного руху. А ще – за його святі для кожного українця рядки української пісні “Два кольори”.

Дмитро Павличко народився 1929 року на Івано-Франківщині. У 1945 році він був ув’язнений через причетність до Української повстанської армії, через рік його звільнили.

Його яскравий поетичний талант розквітнув на початку шістдесятництва, чиїм символом він назавжди залишиться. Саме Дмитро Павличко — автор слів найвідомішої української пісні “Два кольори”, рядки якої знає напам’ять кожен українець з дитинства. Його найвідоміші поетичні збірки — “Гранослов” (1968), “Сонети подільської осені” (1973), “Таємниця твого обличчя” (1974), “Сонети” (1978) — розходилися країною багатотисячними тиражами та були відмічені Національною премією Тараса Шевченка.

Дмитро Павличко увійшов в історію української культури і як блискучий перекладач: українці читали Шекспіра, Бодлера, Данте, Лорку та інших світових поетів саме в перекладі Дмитра Павличка. 1986 року за його ініціативи в Україні вийшло перше повне зібрання творів Шекспіра.

У кінці 80-х — на початку 90-х років Дмитро Павличко був одним з організаторів Народного руху України та одним з авторів Декларації про державний суверенітет України. Починаючи з 90-х років, майже впродовж 16 років із перервами, Дмитро Павличко був народним депутатом, тому його поезія часто лунала і у Верховній раді. З 1995 по 2002 рік Дмитро Павличко працював на дипломатичній службі: спочатку в якості посла України в Словакії, а потім — у Польщі.

У 2004 році Дмитро Павличко здобув звання героя України.

Свої співчуття з приводу відходу у небуття видатного українця висловив президент України Володимир Зеленський:

“Пішов із життя український поет, громадський і державний діяч, Герой України Дмитро Павличко. Його пам’ятатимуть як одного з авторів Декларації про державний суверенітет України й організаторів українського національного руху. І звісно, як видатного поета. Вічна пам’ять”.