Після війни чоловіків стане більше, ніж жінок

09:23, 18 сентября 2023

Після закінчення війни співвідношення жінок і чоловіків складатиме – 90-91 чоловік на 100 жінок.

Хоч чоловіків більше гине на війні, значна частина жінок не повернеться з-за кордону до України.

“Коли у травні складали цей прогноз, розробили гіпотезу щодо міграційної поведінки населення після закінчення війни. Визначили співвідношення жінок, які повернуться до України або залишаться за кордоном. Як результат, співвідношення чоловіків і жінок змінилося”, – розповідає ТСН заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАНУ Олександр Гладун.

Все залежить від того, як жінки влаштуються в інших країнах. Чи знайдуть там гідну роботу, якою буде політика цих держав стосовно наших біженців після закінчення війни.

“Дуже важливо, чи є житло у цих жінок в Україні. Також чи буде у них тут робота, чи залишилися тут живими їхні чоловіки. Чинників безліч, які на це впливають. Головний – тривалість війни”, – додає Олександр Гладун.

За кордоном перебуває дуже багато людей, які родом саме зі східної України, де зараз тривають активні бойові дії. Тому значна частина жінок не повернуться до України, зазначив науковець.

Чоловіки шукатимуть жінок

Що стосується людей у репродуктивному віці – від 15 до 49 років, буде перевага чоловіків. Вона коливатиметься десь на рівні 110 чоловіків на 100 жінок. Саме ця група жінок становить більшість серед тих, які наразі виїхали з України.

У чоловіків немає такого поняття, як репродуктивний вік. Чоловік може і у 100 років зачати дитину

“Може бути так, що після закінчення війни чоловіків репродуктивного віку буде більше, ніж жінок. Це, за нашим прогнозом, буде 2025 рік й далі. Хоча репродуктивний вік стосується лише жінок. За міжнародними стандартами, він становить віковий прошарок від 15 до 49 років. У чоловіків немає такого поняття, як репродуктивний вік, чоловік може і у 100 років зачати дитину”, – пояснює вчений.

Десь три чверті жінок, які укладають шлюб, мають вік 18-34 роки, а чоловіки – 21-39 років.

“Ми порівняли цю категорію людей у віці 15-49 років, і вийшло, що на 100 жінок буде 110 чоловіків. Тобто сильної статі після закінчення війни буде більше. Причина в тому, що більша частина жінок цієї вікової групи за кордоном, і вони, за нашим прогнозом, не повернуться до України”, – розповідає Олександр Гладун.

Хто годуватиме дітей і літніх людей

Вчені спрогнозували, яким буде демографічне навантаження в Україні після війни. Демографічне навантаження – це сумарне співвідношення дітей і людей старшого пенсійного віку до людей працездатного віку.

В Україні люди працездатного віку – це особи у віці від 16 до 60 років. Людина у 16 років уже може виходити на ринок праці, а 60 років – межа офіційного виходу на пенсію.

“Зрозуміло, що люди у нас працюють і після 60 років. Але для дослідження взяли саме такий віковий зріз. Беремо чисельність дітей у віці 0-15 років. До них додаємо населення у віці 60 років і старше. Потім беремо відношення до кількості осіб 16 та 59 років. Потім усе це множиться на на тисячу осіб. Якщо взяти дані на початок незалежності України за 1991 рік, то у нас демографічне навантаження було 708. З них – дітьми 389, а особами старшими 60 років – 319. На початок 2022 року демографічне навантаження було 688 – 270 за рахунок дітей і 418 за рахунок осіб старше 60 років”, – каже Гладун.

За прогнозом науковців, після 2025 року демографічне навантаження буде зменшуватися, а потім знову зростати.

“На 2037 рік демографічне навантаження становитиме 624, але дітьми – 174, а особами старше 60 років – 450. Тобто в порівнянні з 1991 роком демографічне навантаження зменшиться, але пропорція між дітьми та людьми старше 60 років збільшиться. Зросте навантаження саме особами похилого віку, яким 60 років і більше. Звичайно, що через це варто очікувати навантаження на формування Пенсійного фонду, а також на групу працездатних осіб, які наповнюють Пенсійний фонд. Зменшення навантаження дітьми – це теж тривожний дзвіночок, бо у нас постійно знижується народжуваність”, – зазначає Олександр Гладун.