Вісім з десяти ключових операторів промислового свинарства продовжують роботу в штатному режимі. Про це свідчать результати опитування 80 промислових свиногосподарств, які станом на початок року утримувалиблизько 2,2 млн свиней та близько 175 тис. свиноматок (понад 62% загального та 78% маточного поголів’я промислового свинарства), повідомляє Асоціація “Свинарі України”.
Десяток підприємств (12,5% респондентів, понад 410 тис. загального поголів’я) мають плани нарощування поголів’я як за рахунок маточного поголів’я, так і завдяки розширенню відгодівельних потужностей. Щодо підприємств на окупованих територіях, на зв’язок виходить не більше 40% вибірки. Ті, з ким вдалося сконстатувати, продовжують працювати.
«Більшість підприємств на підконтрольних Україні територіях, які до вторгнення формували ядро промислового свинарства, залишилися на ринку і не планують скорочуватися. У тому числі підприємства, що пережили окупацію, понесли втрати та руйнації унаслідок ракетних ударів, повернулися до планової роботи», ― коментують у галузевій Асоціації.
Серед обставин, що ускладнюють роботу операторів галузі, абсолютна більшість відзначає обмежений доступ та високу ціну ключових витратних матеріальних ресурсів ― кормових складових (премікси, вітамінно-мінеральні добавки тощо), пальне, ветеринарні препарати. Другу сходинку серед найактуальніших бар’єрів посідає мобілізація персоналу, що за останні два місяці стала нагальнішою для виробників свинини. На третьому місці в переліку галузевої проблематики ― занепокоєння щодо ситуації на ринку зернових та олійних культур: оператори стурбовані перспективами майбутньої посівної.
Блокування податкових накладних наразі не носить повсюдний характер, проте, за підсумками червня, посіла четверту сходинку серед ключових проблем галузі. До інших бар’єрів оператори відносять складнощі з отриманням дозвільної документації, відсутність можливості залучити кредитні засоби для покриття потреби в обігових коштах, зміну підходів державної підтримки, проблеми з відшкодуванням ПДВ. Крім цього, гравці ринку племінних ресурсів відзначають зниження торгівельної активності.