Про стан підготовки шкіл Одеської області до нового навчального року

14:28, 04 сентября 2023

Минулого тижня відбувся брифінг директора департаменту освіти і науки Одеської обласної військової адміністрації Олександра Лончака, присвячений готовності шкіл регіону до нового навчального року.

Чиновник наголосив, що пріоритетом у навчальному процесі під час воєнного стану залишається створення безпечного освітнього середовища, але не менш актуальним питанням є і якість надання освітніх послуг та подолання освітніх розривів за попередній період.

Олександр Лончак також зазначив, що при підготовці до нового навчального року став у нагоді минулорічний досвід навчання:

«В усіх 1700 закладах освіти пройшли комісійні обстеження з залученням відповідних структурних підрозділів Національної поліції і Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Держпродспоживслужби та працівників охорони здоров’я.

В цілому кількість закладів освіти, які мають власне укриття, або використовують укриття, яке розташоване поблизу, зросла на 325 одиниць, що загалом становить 1267 установ. Серед них 564 садочки, 635 шкіл, 24 заклади професійно-технічної освіти, 28 закладів передвищої освіти та 16 – вишів. Цьогоріч розпочнуть навчання 270 тисяч учнів. До шкільної родини області доєдналися 21 667 першокласників, понад 6800 учнів з числа внутрішньо-переміщених осіб».

Також Олександр Лончак зауважив, що у підготовці закладів освіти до нового навчального року використовувалися фінансові можливості державного, обласного та місцевих бюджетів:

«Варто зазначити, що до початку нового навчального року було заплановано проведення будівельних та ремонтних робіт у 224 школах на загальну суму понад 700 мільйонів гривень. Станом на сьогоднішній день у більшості закладів освіти завершені роботи з облаштування укриттів. Проте хотів би зазначити, що ще є заклади освіти, в яких тривають ремонтні роботи, які потребують більше часу, окрім того, це саме будівництво захисних споруд. Також у десяти закладах загально-середньої освіти завершуються будівельні роботи, які нам допомагають облаштовувати міжнародні партнери та донори – ЮНІСЕФ та DECIDE».

Чиновник пояснив, що формат роботи закладів освіти залежатиме від подальшого створення безпечних умов освітнього середовища. У тому числі вже відбувається облаштування «класів безпеки». Наразі облаштовано понад 170 таких класів. Окрім того, вже в 1200 закладах освіти встановлено кнопки виклику поліції та в тисячі – встановлено відеоспостереження.

Лончак наголосив, що організація освітнього процесу у новому навчальному році буде залежати від конкретної безпекової ситуації у кожному населеному пункті Одеського регіону:

«У процесі прийняття рішення щодо форматів роботи шкіл було проведено опитування батьків. Тож наразі, за оперативною інформацією територіальних органів управління освітою, новий навчальний рік розпочнуть в очному та змішаному режимі 607 закладів освіти. 555 закладів у форматі очного навчання, 52 заклади – це змішаний режим: поєднання очного та дистанційного формату навчання».

Також, він додав, що в очному форматі будуть функціонувати 475 закладів дошкільної освіти.

Щодо закладів професійної, фахово-передвищої та вищої освіти: планується в очному форматі організовувати практичні та лабораторні заняття, теоретична частина буде поєднувати очний та дистанційний. Але вже тринадцять закладів вищої освіти повністю перейдуть на звичайний режим роботи.

Для організації підвезення здобувачів освіти у 2023 році Одеською обласною військовою адміністрацією була проведена закупівля 28 шкільних автобусів, які вже передані на місця. Також за кошти місцевих бюджетів було закуплено ще вісім шкільних автобусів та два передані за партнерською допомогою.

Олександр Лончак зазначив, що наразі отримано та доставлено до закладів освіти області підручники з основних предметів для шостих класів. 31 серпня було отримано підручники для п’ятого класу з предмету “українська мова”, які невдовзі мають бути відправлені школярам.

Директор департаменту розповів, що вже зараз тривають заходи щодо цифровізації освітнього процесу: продовжується робота щодо впровадження електронних журналів та електронних щоденників у всіх закладах загально-середньої освіти. На сьогодні 7279 здобувачів та викладачів освіти отримали гаджети. Також найближчим часом планується відкриття восьми освітніх цифрових центрів:

«Наше планове бажання – приєднати всі школи до єдиної цифрової платформи Одеської області».

З приводу покращення якості та безпечності харчування також наразі вже вжиті заходи: 69 закладів загально-середньої освіти стали учасниками проєкту за підтримки Всеукраїнської продовольчої програми ООН, 30 закладів працюватимуть за постановою КМУ «Про внесення змін до Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», базова кухня і чотири заклади приєдналися до проєкту «Опорна кухня».

Директор департаменту освіти і науки Одеської ОВА повідомив і про наслідки агресії російської федерації, які завдали шкоди будівлям навчальних закладів та їх відновлення :

«Здійснюються роботи стосовно відбудови пошкоджених будівель закладів освіти. З початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Одеській області пошкоджені 76 будівель закладів освіти. Наразі повністю відновлено будівлі 19 закладів освіти. Я хотів би звернути увагу мешканців Одеської області, що найбільшу кількість навчальних закладів пошкоджено протягом липня-серпня поточного року. Проте на сьогодні 19 з них уже відновили, три заклади освіти включені до програми ООН з відновлення».

Наприкінці брифінгу Олександр Лончак звернувся до слухачів із закликом працювати та навчатися заради Перемоги, а також висловив подяку усім учасникам відновлення навчального процесу та захисникам України:

«Долаємо виклики сьогодення, але разом із тим ми багато чуємо і мріємо про відбудову. Так ось можливість навчатися та навчати це якраз частина цієї відбудови. Сьогодні кожне досягнення, кожна сльозинка та кожна усмішка, кожне тепле слово та відданий вчинок заради Перемоги. Користуючись нагодою, я дякую всім керівникам закладів освіти та дотичним працівникам, кожному технічному працівнику за те, що невтомно працювали 24\7 аби забезпечити очний формат навчання в закладах освіти області. Щира подяка нашим захисникам та захисницям за можливість жити і працювати, творити щасливу освітянську долю у новому 2023-2024 навчальному році».