РФ порушила договір про ядерну зброю – Держдеп США

10:21, 02 февраля 2023

Росія має “чіткий шлях” для повернення до дотримання договору шляхом дозволу інспекційної діяльності, зазначили у Вашингтоні.

Росія порушила Договір про скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь (ДСНО), відмовившись дозволити інспекційну діяльність на своїй території. Про це йдеться в електронному листі Держдепартаменту США, надісланому Конгресу, повідомляєГолос Америки.

“Відмова Росії сприяти інспекційній діяльності заважає Сполученим Штатам здійснювати важливі права за договором та загрожує життєздатності американо-російського контролю над ядерними озброєннями”, – заявив представник Держдепу у листі, опублікованому у вівторок.

Відомо, що ще в серпні Москва призупинила співпрацю з інспекціями в рамках договору, звинувативши в цьому обмеження на поїздки, запроваджені Вашингтоном та його союзниками після вторгнення російських військ в Україну, але заявила, що, як і раніше, прихильна до дотримання положень договору.

Представник Держдепартаменту додав, що Росія має “чіткий шлях” для повернення до дотримання договору шляхом дозволу інспекційної діяльності, і що Вашингтон, як і раніше, готовий працювати з Росією для повного виконання договору.

“Новий Договір СНО, як і раніше, відповідає інтересам національної безпеки Сполучених Штатів”, – підкреслив представник Держдепартаменту.

Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (ДСНО) – єдиний елемент колись всеосяжної системи договорів з контролю над озброєннями між США і Росією. Ця угода обмежує кількість одиниць стратегічної ядерної зброї, таких як ракети великої дальності.

Відповідно до ДСНО, кожна з країн може мати не більше 800 носіїв ядерної зброї та не більше 1550 боєголовок. У лютому 2021 року президенти США Джо Байден та Росії Володимир Путін продовжили угоду до 2026 року.

В рамках ДСНО передбачені регулярні взаємні перевірки на базах міжконтинентальних балістичних ракет, базах стратегічних підводних човнів та авіабазах стратегічної авіації, а також у місцях завантаження, складування, ремонту та на випробувальних полігонах. З 2011 до 2020 року сторонами було здійснено 328 таких перевірок. З 2020 року вони – за взаємною згодою – не проводилися через пандемію.