Росія планує захопити Білорусь до 2023 року – ЗМІ

12:17, 21 февраля 2023

Журналісти виявили внутрішній документ Кремля, згідно з яким РФ планує повністю підпорядкувати Білорусь.

Росія планує взяти під повний контроль політику, економіку та військовий потенціал Білорусі до 2030 року. Про це повідомляє російське медіа Центр Досьє, у розпорядженні якого опинився внутрішній документ Кремля під назвою Стратегічні цілі Російської Федерації на білоруському напрямку.

Зазначається, що розробка плану велася у 2021 році. У документі 17 сторінок, на яких викладено політичні, оборонні, торгові та соціальні цілі російської влади у Білорусі. Вони поділені на короткострокові (до 2022 року), середньострокові (до 2025 року) та далекострокові (2030 рік).

Так, до 2030 року РФ сподівалася адаптувати законодавство Білорусі під російське, взяти під контроль зовнішню політику країни та керувати нею у своїх інтересах, збільшити військову присутність на території країни, підпорядкувати собі інформаційний простір республіки, нарощуючи кількість російських ЗМІ, домогтися верховенства російської мови над білоруською, а також запровадити спрощену процедуру видачі російських паспортів громадянам Білорусі “з метою створення прошарку росіян, зацікавлених в інтеграції”.

Крім того, Кремль сподівався поширювати свій вплив через науку та освіту Білорусі. Для цього планувалося відкрити пункти здачі ЄДІ на території республіки, а також створити кілька центрів науки та культури у Могильові, Гродно та Вітебську.

Реалізувати свої плани російська влада збиралася, зокрема, через договір про Союзну державу, підписаний у 1999 році. Переговори щодо нього затяглися на два десятки років. У 2019 році було оголошено, що країнам вдалося погодити 28 союзних програм, які стосуються економічних питань, таких як гармонізація грошово-кредитної політики та податкового законодавства.

Зазначається, що у розробці плану брали участь Генштаб ЗС РФ, співробітники ГРУ, СЗР, ФСБ та адміністрація президента. Зокрема, розробкою Стратегії займалося управління президента прикордонного співробітництва, яке очолює Олексій Філатов. Він представляв інтереси Кремля в Південній Осетії та Абхазії, а також займався гуманітарною та політичною взаємодією з “ДНР” і “ЛНР”.

Джерела видання зазначають, що війна в Україні трохи сповільнила реалізацію планів Кремля, але довгострокова мета Росії щодо досягнення повного контролю над Білоруссю все ще чинна й не змінилася.

Журналісти показали документ зовнішнім експертам, які підтвердили, що він виглядає правдоподібним і його слід розглядати всерйоз.

“Цілі Росії щодо Білорусі ті самі, що й щодо України, тільки у випадку з Білоруссю Росія спирається на примус, а не на війну”, – заявив посол США в Організації з безпеки та співробітництва в Європі Майкл Карпентер.