Розгляд всіх матеріалів у справі про вбивство 8-річної дівчинки в селі Лощинівка Ізмаїльського району завершився. В Приморському районному суді Одеси, де проходять слухання, почалися дебати. Першою виступила прокурорка Одеської обласної прокуратури Світлана Кологрьова, яка попросила у судді довічне для обвинуваченого. Про це повідомляє Центр правового моніторингу “Гідність”.
Прокурор вважає вину мешканця села Михайла Чеботаря доведеною, а всі докази належними та допустимими. Прокурор попросила суд визнати Чеботаря винним у зґвалтуванні та вбивстві та призначити йому покарання у вигляді довічного позбавлення волі.
На думку прокурорки, вину Михайла Чеботаря підтвердили покази свідків: матері вбитої дівчинки потерпілої Катерини Моїсеєнко, її співмешканця Олександра Матяша, його сестри Людмили Матяш та її подруги Маріни Малініної, брата вітчима Юхима Матяша та його дівчини Марини Гайдарджи, друзів Чеботаря Рустама Чурара та Армена Мунтяна, сусідів Чеботаря Анатолія Доброва та Миколу Чербаджи, яких було залучено як понятих при проведенні слідчих дій, колеги Катерини Моїсеєнко Надії Чайки, патрульного громадського патруля села Лощинівка Олександра Дімова, брата обвинуваченого Руслана Чеботаря, відвідувачки бару “Фортуна” Валентини Казанжи, експертів Олега Галева, Ігора Манзорука, Миколи Косенка, Олени Слюсаренко та Руслана Кривди.
Також вина обвинуваченого, на думку прокурорки, підтверджується письмовими доказами: протоколами слідчих дій, висновками експертиз.
Світлана Кологрьова акцентувала на тому, що версія обвинуваченого про те, що дитину вбив її вітчим Олександр Матяш – це спроба уникнути кримінальної відповідальності за скоєний злочин. Під час досудового розслідування Чеботар неодноразово змінював свої версії, які кардинально відрізнялися одна від іншої. Так він намагався ввести слідство в оману та уникнути покарання.
У грудні 2022 року Європейський Суд з прав людини визнав порушення Україною Європейської Конвенції щодо неналежних умов тримання під вартою обвинуваченого у вбивстві дівчини в селі Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області Михайла Чоботаря.
Раніше у серпні 2021 року Державне бюро розслідувань поновило перевірку фактів можливих тортур Михайла Чеботаря.
У лютому 2021 року суддя, що розглядала позов ромських сімей, постраждалих під час погромів в селі Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області, взяла самовідвід.
У листопаді 2020 року голова суддівської колегії Приморського суду Віктор Іванов оголосив висновок повторної судово-медичної експертизи, яку було призначено Приморським судом рік тому за клопотанням адвоката захисту Сергія Іванова.
Цей висновок підтверджував алібі обвинуваченого.
Раніше Верховний суд України скасував рішення попередніх інстанцій про те, що постраждалим від погромів в Лощинівці ромам повинні виплатити гроші за моральну шкоду і направив справу на новий розгляд.
У квітні 2019 року П’ятий апеляційний адміністративний суд ухвалив стягнути з Лощинівського сільської ради та Головного управління Національної поліції в Одеській області моральну шкоду для постраждалих від погромів у селі ромів.
Кожен позивач повинен був отримати по 10 тисяч гривень. Крім того, суд визнав протиправною бездіяльність поліції під час погромів, а також залишив в силі рішення суду першої інстанції, який визнав протиправним тільки бездіяльність голови сільради.
В ніч з 27 на 28 серпня 2016 в селі Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області місцеві жителі, обурені вбивством дівчинки, влаштували погроми житла ромів. Представники поліції ніяк не перешкоджали діям погромників, а сільський голова Віктор Паскалов на зборах громади села заявив, що «представники циганської національності скоюють злочини в селі» і тому «їх необхідно виселити». Після цього голова разом з селянами написали так зване «Рішення № 1 сходу громадян жителів села Лощинівка», в якому вимагали депортувати ромів.