Загальна кількість одеситів, постраждалих від гострої кишкової інфекції після вживання десерту “Тирамісу”, який придбали в супермаркеті, сягнула 32 осіб.
Про це повідомили в Одеському обласному центрі контролю та профiлактики хвороб МОЗ України.
Серед захворілих – сім дітей. За даними лабораторних досліджень, у 20 хворих, у тому числі у трьох дітей, діагноз підтверджено лабораторно – виділено сальмонелу Ентерітідіс.
Станом на 15 липня було зареєстровано 31 постраждалого. В період з 8 по 15 липня госпіталізовано 29 хворих, у тому числі сім дітей. Двоє хворих знаходяться на амбулаторному лікуванні. Перебіг захворювання середньої важкості. На сьогодні двох хворих виписано, з них одна дитина. Станом на 13 липня захворіли 23 особи, у тому числі п’ять дітей. Всі хворі госпіталізовані з попереднім діагнозом “Гострий гастроентероколіт”. Клінічні симптоми: загальна слабкість, температура до 38 градусів за Цельсієм, блювота, пронос багаторазовий. Перебіг захворювання середньої важкості.
Взагалі з у період з 11 по 17 липня за даними моніторингу рівень захворюваності на гострі кишкові інфекції по області, порівняно з попереднім тижнем, зріс на 20%, у тому числі серед дiтей до 17 років – на 9,3%, серед дорослих – на 33,8%.
В структурі захворюваності основна питома вага припадала на дітей до 17 років – до 57%. Найуразливішою залишалась вікова група 1-4 роки (51,3 %).
Згідно з факторним аналізом 25,4% хворих пов’язують своє захворювання з вживанням:
- готових домашніх страв з порушенням технології приготування та зберігання;
- немитих овочів та фруктів – 20,5%;
- кондитерські вироби з торгівельної мережі – 15,8%, м’ясних продуктів, придбаних на ринках – 7,1%;
- молочних продуктів, придбаних на ринках в тому числі стихійних – 8,4%, з порушенням правил догляду за дітьми – 12,6%; риба солона та в`ялена – 3,8%;
- яйця з недостатньою термічною обробкою та сирі – 2,4%; морепродукти – 1,7%;
- не встановлений фактор – 2,3%.