Що зміниться в Україні з вересня: реформа церковного календаря, виплати ВПО та навчання школярів за кордоном

12:44, 06 сентября 2023

З 1 вересня діятиме низка змін для внутрішніх переселенців, а саме деякі ВПО можуть втратити щомісячні виплати. Адже урядова постанова №709, яка набула чинності 15 липня, передбачає низку підстав, за яких переселенців можуть позбавити виплат.

Починаючи з 1 вересня, право на виплати втрачають ВПО, які після набуття чинності постанови:

  • придбали транспортний засіб, якому менш як п’ять років (окрім автомобілів, придбаних волонтерами для потреб оборони України);
  • купили на суму понад 100 тис. грн квартиру, будинок, земельну ділянку (окрім житла, отриманого коштом державного чи місцевого бюджету);
  • мають на депозитному рахунку в банку понад 100 тис. грн;
  • придбали іноземну валюту, а також банківські метали на суму понад 100 тис. грн (окрім коштів, отриманих від благодійних організацій, валюти, придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг);
  • мають у власності житло, розташоване на територіях, де не відбуваються бойові дії та які не є тимчасово окупованими (якщо воно має площу понад 13,65 кв. м на одного члена сім’ї).

ВПО пройшли верифікацію, й ті, хто можуть здійснювати суттєві витрати без допомоги держави, не отримуватимуть виплати.

Решті внутрішньо переміщених осіб з 1 серпня автоматично продовжили виплати ще на шість місяців (до кінця січня 2024-го). Але є винятки, кому могли не продовжити допомогу:

  • громадяни, які на той момент перебували за кордоном понад 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин;
  • громадяни, які фактично повернулися до покинутого місця проживання;
  • громадяни, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі;
  • громадяни, які були засуджені за злочини проти основ нацбезпеки України.

Переселенцям, які вперше звертаються за допомогою, виплати також призначатимуть на шість місяців.

Допомога також призначається дитині, яка народилася у ВПО після переміщення. Виплати допомоги тепер здійснюються двічі на місяць: після 15 та 28 числа.

ЗМІНИ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ЗА КОРДОНОМ

МОН запровадило нову форму навчання для українських дітей, які виїхали з батьками за кордон через повномасштабну війну.

У кожній області у вибраних дистанційних школах такі школярі протягом 6-8 годин на тиждень вивчатимуть “український компонент шкільної програми”.

А решту предметів вони зможуть опанувати в школах країн, де зараз перебувають.

 

Також Міносвіти назвало приблизні дати канікул. Осінні канікули в Україні рекомендують провести 23-29 жовтня, зимові – 23 грудня-7 січня, весняні – 25-31 березня, літні канікули – 29 червня-31 серпня.

 

У 2023-2024 навчальному році в деяких українських школах запустять оновлений предмет “Захист України”. Як повідомляє Міністерство освіти, в предметі буде “більше практики, актуальних знань, навичок і життєво необхідних умінь. Саме на це спрямоване оновлення практичної складової шкільної дисципліни Захист України”.

НОВИЙ ЦЕРКОВНИЙ КАЛЕНДАР

З 1 вересня Православна церква України переходить на новоюліанський календар. Тож віряни ПЦУ відзначатимуть свята за новими датами.

  • Різдво — 25 грудня, а не 7 січня;
  • Покрова Пресвятої Богородиці — 1 жовтня, а не 14 жовтня;
  • День Святого Миколая Чудотворця — 6 грудня, а не 19 грудня.

Новий календар ПЦУ діятиме для нерухомих церковних свят. Без змін залишається Великдень і прив’язані до нього свята, зокрема Трійця.

НОВІ ПРАВИЛА ДЛЯ ВИЇЗДУ ПАСАЖИРСЬКОГО ТРАНСПОРТУ

З 1 вересня починають діяти зміни у правилах виїзду за кордон пасажирських автобусів.

Якщо у пасажирського транспортного засобу не буде визначено клас екологічності або зазначено клас екологічності ЄВРО-1, подати заявку на перетин кордону з 1 вересня стане неможливим.

ВИПЛАТИ ПОСТРАЖДАЛИМ ВІД ПІДРИВУ КАХОВСЬКОЇ ГЕС

Мешканці підтоплених районів Херсонщини та Миколаївщини могли отримати допомогу внаслідок підриву Каховської ГЕС. Зараз продовжили термін приймання заяв на грошову допомогу. Кожен постраждалий може отримати 5000 грн від держави.

Заяви на грошову держдопомогу прийматимуть до 31 жовтня 2023 року включно.

Виплати здійснюють на банківські рахунки постраждалих або готівкою через Укрпошту.