Турбота в дії: як працює соціальна сфера у Арцизькій громаді

12:16, 11 января 2024

Певну частину населення Арцизької громади, як і в будь-якій громаді, складають громадяни вразливої категорії – це люди з інвалідністю, похилого віку, особи, які потрапили у складні життєві обставини і потребують сторонньої допомоги за місцем проживання¸ діти та молодь.Таку допомогу їм надає Центр надання соціальних послуг при Арцизькій міській раді. Свою роботу Центр надання соціальних послуг розпочав з 2021 року. До цього подібні функції виконував Терцентр при Арцизькій РГА та РЦСССДМ. Після реформи децентралізації Центр розпочав свою роботу як відокремлена комунальна установа вже при Арцизькій міській раді.

Основними завданнями центру є виявлення громадян, які потребують соціального обслуговування, визначення їх індивідуальних потреб, забезпечення якісного надання соціальних послуг та швидке реагування на існуючі проблеми сьогодення.

Нині установа має в штаті 22 працівника, здійснює обслуговування 483 родин, які єотримувачами певних соціальних послуг.

«Фундаментом» центру є відділення соціальної допомоги вдома, яке здійснює обслуговування одиноких непрацездатних громадян вдома силами 16 соціальних робітників не тільки на території міста, а й у селах старостинських округів Арцизької громади.

Підопічні відділення – це одинокі особи похилого віку, особи з інвалідністю, особи з тяжкими формами захворювання, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги за медичними висновками лікарів.

Кожному отримувачу соціальних послуг(підопічному ) особисто призначається соціальний робітник, який є професійним представником, посередником у різних установах громади та надійним помічником у вирішенні життєвих проблем. Вони надають різні види соціально-побутових послуг, а саме: ведення домашнього господарства, допомога у самообслуговуванні, організація взаємодії з іншими фахівцями та службами інше.

Нині на обслуговуванні перебуває 145 підопічних, середній вік яких складає 70+ років.

Окрім цього, у Центрі активно працює відділення соціальної роботи та мобільна бригада соціально-психологічної допомоги, до складу якої входять фахівці Центру.

У відділенні соціальної роботи надаються наступні соціальні послуги:

– соціальний супровід сімей, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування (допомога у створенні та підтримці позитивного соціально-психологічного клімату в сім’ї; адаптація дитини в нових умовах; створення належних умов для забезпечення індивідуальних потреб дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, у розвитку та вихованні; захист майнових, житлових та інших прав дитини; сприяння навчанню та розвитку дитини; допомога у зміцненні / відновленні родинних та суспільно корисних зв’язків; допомога у створенні та забезпеченні умов для пріоритетного права дитини на усиновлення; підготовка дитини до виходу із сім’ї, у тому числі і до самостійного життя);

– соціальний супровід сімей / осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах (консультування, психологічна допомога, регулярні зустрічі чи відвідування отримувача соціальної послуги з метою моніторингу виконання завдань, спрямованих на розв’язання складної життєвої ситуації отримувача соціальної послуги; допомога в усвідомленні значення дій та/або розвиток вміння керувати ними; навчання та розвиток соціальних навичок, навичок виховання та догляду за дітьми, управління домогосподарством; консультування, психологічна підтримка);

– екстрене (кризове) втручання (перша невідкладна психологічна допомога; консультування; інформування; представництво інтересів; допомога в організації отримання безоплатної правової, невідкладної медичної допомоги, притулку, « кризова кімната», тощо). 113 випадків було впродовж 2023 року.

– соціальна інтеграція та реінтеграція (допомога в оформленні документів; допомога в отриманні реєстрації місця проживання/перебування; сприяння в отриманні житла, працевлаштуванні тощо; корекція психологічного стану та поведінки в повсякденному житті; надання психологічної підтримки; допомога у зміцненні/відновленні родинних та суспільно корисних зв’язків);

– соціальна профілактика (організація навчання та просвіти (лекції, бесіди, вистави, акції, створення та розповсюдження рекламно-інформаційних та просвітницьких матеріалів тощо); організація простору безпеки та розвитку; консультування; представництво інтересів; посередництво; інформування з питань соціальних послуг, стосовно здорового способу життя, профілактики суспільно небезпечних хвороб, протиправної поведінки, інституалізації дітей та дорослих з інвалідністю, дітей з групи ризику, дискримінації, а також з питань толерантного ставлення до вразливих груп населення).

– послуги психолога( консультування).На території лікарні КУ «ЦНСП» створено спеціалізоване відділення з надання психологічної допомоги. Станом за 2023 рік надано послуг психолога -774.

– соціальна адаптація (навчання, формування та розвиток соціальних навичок, умінь, соціальної компетенції; представництво інтересів; корекція психологічного стану та поведінки в повсякденному житті; надання психологічної підтримки (надано допомогу 22 особам); посередництво та консультування; допомога в оформленні документів; сприяння працевлаштуванню; допомога у зміцненні/відновленні родинних та суспільно корисних зв’язків; організація клубів за інтересами, клубів активного довголіття, університетів третього віку; сприяння організації та діяльності груп самодопомоги, послуги фахівця з фізичної реабілітації) та ін.

Вимоги військового стану внесли ще більші обмеження в життя людей похилого віку, які і так в силу обставин, віку, стану здоров’я є віддаленими від суспільного життя. Зважаючи на сучасні виклики, соціальні робітники,працівники ,фахівці із соціальної роботи, психолог проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед мешканців громади, виявляють людей похилого віку,сімї ,яки знаходяться у складних життевих обставинах, які внаслідок воєнних дій залишились без догляду та потребують сторонньої допомоги, розповідають їм де і яку підтримку можна отримати, які послуги надаються установою.

Здійснення такого соціального патронажу допомогло тільки в 2023 році додатково провести оцінку потреб 360 осіб, 26 особ з яких оформлено на обслуговування та 48 осіб – під соціальний супровід фахівців із соціальної роботи.

Також під соціальним супроводом знаходяться 4 прийомних сімей (7 дітей) та дитячій будинок сімейного типу (15 дітей).

Соціальні робітники та фахівці щодня приходять на допомогу, проявляють співчуття і терпіння, розділяють біль підопічних. З часом змінюється характер відносин з отримувачами соціальних послуг, працівниками, партнерами, приймаються нові документи, тривають реформи, але ніколи не перестануть бути затребувані тепло людських рук, увага, чуйність, доброта та милосердя.