Українські громади тепер стануть більш прозорішими: подробиці нового закону

13:20, 14 мая 2024

Президент Володимир Зеленський підписав Закон про внесення змін до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування. Про це повідомив автор законопроєкту, народний депутат Роман Лозинський.

За словами нардепа, відтепер діють нові правила прозорої взаємодії влади зі своєю громадою, нові інструменти для громадського контролю та поліпшення бізнес-клімату.  Але ще більше прозорості буде після Перемоги. Важливо, що на підтримку цього закону виступали ключові асоціації місцевого самоврядування.

В рамках нового закону є перелік публічних змін, які запрацюють невдовзі в кожній громаді. Йдеться про:

публікацію відеозаписів сесій і постійних комісій місцевих рад (після війни — прямі трансляції);
архів записів засідань публічно зберігається не менше 5 років;
доповіді на засіданнях рад тільки українською мовою;
обов’язкову публікацію проєктів порядків денних засідань постійних комісій та результатів поіменного голосування;
інформацію щодо об’єктів права власності територіальних громад регулярно оприлюднюється у формі відкритих даних. Цей інструмент дозволить інвесторам знаходити у громаді цікаві об’єкти для капіталовкладень;
регулярну інвентаризацію майна громади, що допоможе раді, громадянам та бізнесу ефективніше оцінити наявні ресурси громади і більш ефективно їх використовувати;
приведення регламентів у відповідність до вимог законодавства – зокрема, вилучення норм, які обмежують права депутатів місцевих рад.

Народний депутат Роман Лозинський підкреслив, що більше прозорості буде після завершення воєнного стану.