В лютому на українців очікує нетипова погода: прогноз синоптика підтверджує бабак

11:27, 02 февраля 2024

Опади в Україні у лютому будуть у достатній кількості, місцями у 2-3 рази вищою за кліматичну норму, а температура повітря фіксуватиметься вище значень, які традиційно спостерігаються взимку. Про це з посиланням на метеоролога Ігора Кібальчича повідомляють Факти.

Лютий 2024 в Україні очікується теплим та з достатньою кількістю опадів по всій країні. Вищою за норму буде температура повітря, оскільки переважатиме поле зниженого тиску, то кількість опадів очікується достатньою, місцями у 2-3 рази вищою за кліматичну норму.

Найвищих температурних показників очікують у західних, південних та центральних областях. У Криму та на Одещині можливе прогрівання повітря в денні години вище +10 °С. До середини лютого не виключені значення +15…+20 °С в окремі дні.

Ігор Кібальчич наголосив на тому, що у північних областях та на Поліссі буде трохи прохолодніше. Це стосується й східної частини держави.

Температурне тло в середньому за місяць, зі слів українського метеоролога, по країні коливатиметься в межах -2…+4 °С. За кліматичну норму це приблизно вище на 2-5 градусів. Короткочасні періоди похолодання, але без сильних морозів можливі наприкінці першої декади лютого і після 20 числа.

Фахівець попередив щодо впливу циклонів та атмосферних фронтів на території України. Протягом місяця можливі різкі коливання атмосферного тиску та поривчастий вітер в окремі дні, часом до 15-22 м/с.

Сумарна кількість опадів очікується в межах 30 – 70 мм, у західних областях місцями 80 – 110 мм, що близько норми, місцями вище за норму на 20 – 40%. Така ситуація спостерігатиметься впродовж усього місяця.

Підтверджує прогнози «колеги» і бабак Вікентій з зоопарку «12 місяців», що на Київщині. Близько двох тижнів тому він вийшов зі свого будиночка і почав прогулюватися вольєром, розповідає Українська правда.

Як зазначають співробітники зоопарку, тварина може прокинутися раніше, якщо середньодобова температура перевищує нуль градусів і йде на підвищення. Однак цілком ймовірно, що бабак може повернутися у сплячку, якщо похолодає.

«Тиск змінюється, змінюється температура, стає тепло. І він, заспаний, потихеньку виходить на вулицю і починає роздивлятися, що змінилося навколо», – каже співробітник зоопарку Сергій Бурч.

У зоопарку запевняють: те, що бабак Вікентій прокинувся раніше, не вплине негативно на його здоров’я. У нього достатній жировий запас, і він міг би ще місяць спати.

Вікентій живе у зоопарку майже дев’ять років. За цей час його лише один раз будили до Дня бабака, який у світі святкують 2 лютого.

За народними прикметами, якщо бабак, який прокинувся раніше, бачить свою тінь, лякається та тікає в нору, весни доведеться чекати ще 6 тижнів.

Але якщо тварина тіні не бачить і спокійно з норки виходить – весна буде рання.

Утім співробітники зоопарку проти того, щоб спеціально будити гризунів.

«Вони інколи прокидаються раніше. У них є відчуття, чи час прокидатися. Вони відчувають це по температурі і інших ознаках, які ми, люди, не відчуваємо. Але будити їх і питати, буде чи не буде рання весна, це трохи негуманно. Тому ми не будимо», – зазначає директор зоопарку Михайло Пінчук.

За його словами, остаточно бабаки виходять зі сплячки в середині березня.

Традиція бабачого прогнозу пов’язана з приверненням уваги до цього цікавого виду – степового бабака або байбака (Marmota bobak). Адже в Україні бабак страждає від браконьєрства, тому у 2021 році його визнали зникаючим видом та занесли до Червоної книги України.