Починаючи від сьогоднішнього вечора, 20 січня, мешканці України зможуть спостерігати рідкісне явище — великий парад шести планет. У давнину таке астрономічне видовище називали «знаком богів», яке сповіщало про значущі події для всього світу.
Протягом січня та лютого Венеру, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун можна буде побачити на небі у формі довгої дуги. Такий парад планет створює ілюзію, ніби небесні тіла розташовані на одній прямій, хоча насправді між ними існують величезні відстані. Усі планети, крім Урана та Нептуна, буде видно неозброєним оком. Для останніх двох потрібен телескоп або бінокль.
Фахівці зазначають, що Сатурн і Венера будуть виглядати найближчими один до одного через своє з’єднання, Юпітер сяятиме найяскравіше на півдні, а Марс привертатиме увагу червонуватим світінням на сході.
Спостерігати за шістьма планетами можна буде протягом чотирьох тижнів, аж до середини лютого. У березні до цього рідкісного астрономічного шоу приєднається ще й Меркурій, зробивши парад ще більш вражаючим.
“Увесь місяць після настання темряви ви побачите Венеру і Сатурн на південному заході протягом перших кількох годин, тоді як Юпітер яскраво світить високо над головою, а Марс сходить на сході. Уран і Нептун теж є там, технічно, але вони не виглядають як “яскраві планети“, – пояснив Престон Дайчес із NASA у відеопосібнику зі спостереження за зірками.
Планети обертаються навколо Сонця в одній площині – екліптиці, нахиленій відносно екватора Землі приблизно на 23,5 градуса. Це вирівнювання створює дугу на небі, по якій простежується їхній шлях.
Для найкращого перегляду потрібно буде знайти місце з мінімальним світловим забрудненням і використовувати бінокль або телескоп для спостереження за Ураном і Нептуном. Станом на завтра, 21 січня, планети розташуються так:
Марс у сузір’ї Близнюків біля східного горизонту,
– Юпітер у Тельці,
– Уран в Овні,
– Нептун у Рибах,
– Сатурн і Венера у Водолії.
Найкращий час для спостереження – між заходом сонця та 21:30 за місцевим часом.
“Венера є найяскравішою, і її видно на західному небі після заходу сонця, вона заходить рано ввечері. Юпітер – другий за яскравістю і розташований досить високо на південному сході одразу після заходу сонця“, – зазначив Бен Бернінгем, доцент кафедри фізики, астрономії та математики Університету Хартфордшира.
Також він додав, що Марс є наступним за яскравістю, і він здасться глядачам дуже помаранчевим/червоним і низьким на східному небі. Сатурн найслабший і розташований по діагоналі вгору та на південь від Венери.
Зазначимо, що паради планет завжди захоплювали людство. Давні єгиптяни, вавилоняни та китайці зображали це явище в своїх артефактах. Майя вірили, що подібні події є попередженнями богів, які можуть принести великі зміни або трагедії.чим більше планет бере участь у параді, тим рідше він трапляється.
До речі, вирівнювання двох планет може відбуватися кілька разів на рік, але поява чотирьох або більше планет у такій конфігурації трапляється значно рідше. Шість планет вирівнюються лише кілька разів на десятиліття.
Більше читайте тут: https://bessarabiainform.com/2025/01/v-nayblyzhchi-hodyny-ukraintsi-zmozhut-sposterihaty-za-pochatkom-ridkisnoho-paradu-planet-detali/