2 березня в Одесі відбулося засідання історико-топонімічної комісії, на якому погодили перейменування низки одеських вулиць, провулків, а також парків та скверів. Зокрема, пропонують перейменувати Суворовський і Малиновський райони, а нові алеї в одеському парку Перемоги назвати на честь військових підрозділів України. Ці пропозиції мають рекомендаційний характер, остаточне рішення – за депутатами міської ради.
Контекст: з початком повномасштабної війни низка українських міст запустила процес дерусифікації – перейменування вулиць та знесення пам’ятників, які пов’язані з рф чи російськими діячами. Зокрема, в Одесі у грудні 2022-го демонтували монумент російській імператриці Катерині ІІ (офіційна назва “Пам’ятник засновникам Одеси”) та постамент Олександру Суворову. Обидва перенесли на зберігання до Одеського художнього музею.
“Ми розпочинаємо важкий і довгий, але такий необхідний процес переосмислення власної історії, звільнення від усіх радянських і імперських міфів”, – відзначив тоді в.о.заступника міського голови Олег Бриндак.
В рамках дерусифікації в Одесі також планують перейменувати вулиці, райони та парки, назви яких не пов’язані з історією міста або які транслюють кремлівський міф-наратив, що Одеса “ісконно русскій город”. Натомість історики, краєзнавці пропонують повернути топоніми, які відображають спражню історію Одеси.
Що пропонують зараз: 2 березня 2023 року історико-топонімічна комісія погодила перейменування низки вулиць, провулків та двох районів Одеси. Так, депутатам міської ради рекомендують перейменувати Суворовський район на Пересипський, а Малиновський – на Хаджибейський.
Як повідомив історик Олександр Бабіч, для Суворівського розглядалися два варіанти – Лиманський та Миколаївський. Для Малиновського – Степовий та Молдаванський.
– Я радий, що згадка про Хаджибей тепер є у назві району. Це відгук до історичного минулого Одеси, до її доімперського минулого, – наголосив Бабіч.
Також нові алеї у парку Перемоги пропонують назвати на честь військових підрозділів України. Раніше вони не мали назв. Зокрема, це:
– Алея прикордонників
-Алея Національної гвардії України
– Алея Сил спеціальних операцій
– Алея волонтерів
– Алея сухопутних військ
– Алея військово-морських сил
– Алея десантно-штурмових військ
– Алея сил територіальної оборони
– Алея Національної поліції
– Алея Повітряних сил.
Перейменувати також рекомендують низку вулиць. Деяким – повернути історичні назви або знаходили варіанти (імена меценатів, сорта винограду), які безпосередьо пов’язані з цими місцями. Зокрема, пропонують перейменувати:
– глухий кут Байкал – Калинова вулиця;
– Ватутіна – Костецька;
– Вишневського – Анатра;
– Декабристів – Мінаєвська;
– Єлисаветинська – Університетська;
– Космодем’янської – Мускатна;
– Космодем’янська – Аліберне;
– Ушакова – Ріслінга;
– Червонослобідська – Гетьмана Петра Дорошенка;
– Кристалівського – Композитора Бортнянського;
– Курганська – Курганівська (Курганна);
– Ляпідєвського – Ралі;
– перевулок Нахімова – Барятинський;
– провулок Некрасова – Отонівський;
– Ляпунова – Ляпунових;
– Скворцова – Мальовнича;
– Смоленська – Леоніда Смоленського;
– Суворівська Алея парку Шевченка – Алея Капітанів;
– Олександрівська Алея – Художня Алея;
– Площа перед театром Музкомедії – Площа білої акації.
За інформацією Олександра Бабіча, комісія відхилила пропозиції перейменувати Потьомкінські сходи та Катерининську вулицю (площу). Щодо останньої, то, за його словами, треба дочекатися конкурсу. Відмовили пропозиції про перейменування 16 вулиць Суворовських на честь князів Стародавньої Русі, оскільки вони не мають відношення до Одеси.
Також не прийняли пропозиції змінити історичну назву Привокзальний провулок на Пожежних рятувальників. Історик також зазначив, що ухвалили рішення про перейменування вулиць Вільямса, Комарова, Кренкеля, Леванєвського, Ляпідевського, Молокова, Парку Горького, Парку Космонавтів, провулку Слєпньова та низки провулків: Ванцетті, Гастело, Дежньва, Мічуріна тощо. Але як саме поки що невідомо.