В Одеській ОВА розповіли, чому дорожчають яйця

12:24, 13 октября 2022

В Одеській області, як і по всій Україні, дорожчають яйця. В деяких супермаркетах ціни на яйця вже зросли до 80 грн за десяток. Чому дорожчає цей звичний продукт харчування та чого очікувати мешканцям регіону розповіла директор департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА Алла Стоянова.

Нагадаємо, з вересня в Україні дорожчають яйця. У жовтні ціна збільшилась ще на 23,5 % (за інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства). Наразі в одеських супермаркетах вартість «десятка» коливається від 60 до 80 грн.

В профільному департаменті Одеської ОВА не виключають ще невеликого подорожчання – до 80-90 грн. На зростання цін вплинуло кілька факторів.

Наразі подорожчала собівартість самої продукції. Зросла ціна на корми, ліки, дозвільні документи, переробку через зростання вартості газу та електроенергії. Все це відбувається за рахунок кінцевого споживача, оскільки всі витрати закладаються у собівартість продукції, – пояснює Алла Стоянова.

Також в Україні різко скоротилося поголів’я курей, яке поки що не відновилося у необхідній кількості, інформує профільне міністерство. Через бойові дії припинили свою діяльність та значно скоротили виробництво ціла низка підприємств. Зокрема, ТОВ «Дмитрівська птахофабрика» Донецької обл., ФГ «Стимул 777» Луганської обл., філія «Богодухівська птахофабрика» Харківської обл., ПАТ «Птахогосподарство Авангард» Херсонської обл.

У зв’язку з російською агресією у нас скоротилося виробництво яєць. Попит залишився майже на тому рівні. Він скоротився, але набагато менше, ніж пропозиція. Пропозиція відносно до попита скоротилася майже в 5 разів. Тому на сьогодні в умовах обмеженої кількості ресурсного забезпечення відбувається подорожчання продукції. Так працює економіка у всьому світі, не лише у нас, – зазначає Стоянова.

При цьому зазначається, що дефіциту яєць в Одеській області немає. Також відсутні проблеми із забезпеченням кормів та ліків.

На сьогодні ми виробляємо зерна в 5-6 разів більше, ніж споживаємо. В минулому році в Україні зробили 107 млн тонн зерна, а спожили трохи більше 18 млн тонн, все інше – експорт. Перебої з кормами відсутні. Вони лише зросли в ціні. Пшениця, кукурудза, ячмінь – все зерно, з якого виробляються корми, на сьогодні здорожчало. Зросла в ціні і сама переробка – виробництво кормів. Подорожчала електроенергія, газ, – додала Алла Стоянова.

Все вищезазначене вплинуло на зростання ціни, однак таке стрімке подорожчання більш обумовлене психологічним фактором, вважають в Одеській ОВА. Адже собівартість зросла, але не на стільки, на скільки подорожчала продукція.

Відзначимо, наразі оптова-відпускна ціна курячих яєць в Україні становить 43 грн за десяток. Проте вже наприкінці жовтня – на початку листопада ціна піде на спад і стабілізується, зазначає перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.