У четвер міністр оборони США Піт Гегсет в ексклюзивному інтерв’ю Breitbart News заявив, що не виключає ядерної зброї для України, і що в кінцевому підсумку це залежить від президента Дональда Трампа.
“Я тут не для того, щоб оголошувати щось відкрите або нерозглянуте. Це не моя робота. Це робота президента. Він лідер, він майстер переговорів і укладач угод”, — сказав він.
Він додав:
“Деякі з нас там, щоб допомогти встановити певні умови, які могли б зробити угоду більш імовірною, і це те, що я намагався зробити тут, у контексті НАТО”.
Минулого тижня президент України Володимир Зеленський заявив, що Україні слід надати членство в НАТО або отримати ядерну зброю як гарантію безпеки від майбутнього російського вторгнення в рамках мирної угоди. Якщо приєднання до НАТО займе “роки” або “десятиліття”, сказав він, “тоді нехай вони дадуть нам ядерну зброю”.
Але в середу Гегсет окреслив деякі позиції США напередодні переговорів, зокрема те, що Україні не слід пропонувати членство в НАТО. Він також сказав, що повернення до кордонів України до 2014 року є “нереалістичним”, що американські війська не будуть розгорнуті в Україні, і що європейські миротворці в Україні не повинні бути частиною місії НАТО, яка може спровокувати статтю 5 і, таким чином, військове втручання США.
Зауваження Гегсета під час зустрічі союзників і партнерів по НАТО, які підтримують Україну, викликали шок і жах у всій Європі, яка твердо підтримує Україну у війні проти Росії, але значною мірою покладається на лідерство США, а також на фінансову та військову підтримку, щоб зберегти Україну у цій боротьбі. Але Гегсет сказав, що його зауваження слід тлумачити не як червоні лінії, а як реальність ситуації. “Я не той, хто оголошує червону лінію чи ні. Я працюю з президентом, оскільки ми працюємо над цими питаннями, але ми вважали, що було корисно просто донести до розмови трохи реальності”, – сказав він.
“Зрештою, президент Трамп — єдиний, хто може визначати, чи є простір для похитування чи руху щодо будь-якої конкретної позиції”. Він зазначив, що його слова не означають, що Україна не зможе приєднатися до НАТО в майбутньому.
“Я думаю, що те, що я сформулював учора, консультуючись із вищим керівництвом у Білому домі та Овальному кабінеті президента, було реальністю цього моменту — що членство в НАТО було малоймовірним з огляду на реалії, де ми зараз. Ніхто не буде кидати палю в землю через 25 років або протягом будь-якого визначеного періоду часу”, – сказав він.
“Це просто визнання того, що якщо ви хочете, якщо ми хочемо досягти миру шляхом переговорів, ви хочете припинення вогню, ви хочете можливості для тривалого миру, реалістично, прямо зараз це не в планах — так само, як реалістичне повернення до кордонів 2014 року прямо зараз не в планах. Це не те, що не остаточне твердження про цінність”