Верховна Рада остаточно підтримала звільнення частини українців віком до 25 років від мобілізації. Відповідний законопроєкт 11379-д ухвалено у другому читанні та в цілому. Про це повідомили декілька парламентарів.
«За» проголосували 311 народних депутатів.
Ухвалений законопроєкт передбачає заборону мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язаних, які до набрання чинності законом №3621-IX про скасування статусу «обмежено придатний» були визнані за станом здоров’я обмежено придатними у воєнний час. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою, пише Судово-юридична газета.
Втім, слід зазначити, що Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки переглянув своє попереднє рішення і вирішив виключити із законопроєкту норму, яка дозволяла звільнитися зі служби чоловікам 18-25 років, яких вже встигли мобілізувати.
Тобто, виключено норму, якою пропонувалося надати право звільнитися зі служби тим, кого встигли мобілізувати.
Як пише ВВС Україна, перш ніж потрапити на голосування у Верховну Раду, законопроєкт потрапив на розгляд у комітет національної оборони та безпеки, де його обговорювали майже два місяці.
Міноборони та генштаб виступали проти законопроєкту, тому що він “знижує оборонні можливості” України, у той час як дані про те, скільки хлопців до 25 встигли мобілізувати за цей час – закриті та не розголошуються.
У офіційному коментарі у відповідь на законопроєкт 11379 міноборони, серед усього іншого, вказало, що “певна кількість громадян” використовували “норми законодавства стосовно визнання призовників непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час для ухилення від проходження строкової військової служби”.
“Це ж додатковий “мобілізаційний ресурс”, чому би не використати можливість спонтанного схематозу і загреби більше людей? Чесність перед суспільством? Політична обіцянка, що до 25 років добровільно? Та ні”, – розкритикувала затягнуте обговорення депутатка Мар’яна Безугла, яка виклала в соцмережі аудіостенограму засідання.
Депутати були емоційними, говорили про “верх цинізму” та “несправедливість”, але представники міноборони і генштаб були непохитними.
“Справедливість оцінюють інші відомства, а ми оцінювали законопроєкти з точки зору підвищення чи заниження обороноздатності”, – наголосив на засіданні полковник Роман Горбач, начальник головного управління персоналу генштабу.