Відверто про чистоту: директор Арцизького КП «Благоустрій» про чистоту у місті та комунальне щодення

15:21, 24 ноября 2023

Вже декілька місяців Арцизьке КП «Благоустрій» очолює Анатолій Серек-Басан. Він поділився про те, як сьогодні працює комунальне підприємство, з якими проблемами стикається щодня, про будні наших комунальників, які регулярно виконують непросту, інколи досить «брудну» роботу для нашої громади.

КП «Благоустрій» надає широкий спектр послуг, серед яких щоденне прибирання вулиць міста, його озеленення, організація вивезення побутових відходів населення, забезпечення та наведення порядку на території полігону твердих побутових відходів, прибирання всіх кладовищ міста, проведення будівельних робіт, виробництво столярних виробів та надання ритуальних послуг. Виконання всіх видів робіт забезпечується 70 працівниками КП.
Кожного ранку (окрім неділі) на прибирання центральних вулиць, парків та скверів міста виходить 20 двірників. Як відомо, наше місто поділено на три частини – центр, мікрорайон та Арциз-2. Центральну частину міста прибирає 10 двірників, в мікрорайоні та в Арцизі-2 щоденно працює по 5 двірників. Після прибирання вулиць робочий день двірника не завершується.

«Кожного ранку, перед початком робочого дня, весь колектив збирається на «п’ятихвилинку», під час якої кожному ставляться задачі на день, – розповідає Анатолій Серек-Басан. – Наприклад, двірник після завершення прибирання вулиці може бути направлений на виконання робіт на центральному полігоні твердих побутових відходів, на кладовищі або на допомогу іншим спеціалістам підприємства».

Колектив КП переважно жіночий. Чоловіки працюють водіями, а в сезон задіяні на роботах зі скошування трави та видалення сухих дерев, тобто виконують важку частину роботи комунальників. На жаль, через війну декілька працівників підприємства було призвано до лав ЗСУ, а заміну знайти дуже важко, тому на сьогоднішній день існує проблема з наявністю чоловічої сили.
Одна з послуг, де конче потрібна чоловіча сила – вивезення твердих побутових відходів, яку підприємство надає населенню, підприємствам та організаціям. Іноді доводиться залучати до виконання цих робіт жінок.
Щоранку, відповідно до затвердженого графіку, трактор виїжджає на вулиці міста та вивозить сміття, зібране населенням.

«На сьогодні договори з вивозу сміття укладено всього з 62% населення, – розповідає директор КП «Благоустрій». – На жаль, є мешканці, які з різних причин не укладають договори і не користуються послугою вивозу сміття. Такі мешканці зазвичай виносять відходи у своїх пакетах і залишають їх, наприклад, біля зупинок громадського транспорту. Тому працівник КП змушений щоранку прибирати такі «нічийні» пакети. Декотрі мешканці Арциза вдаються до інших хитрощів: вивозять відходи за межі міста, тим самим засмічуючи лісосмуги та створюючи стихійні сміттєзвалища».

Недостатнє охоплення населення даною послугою призводить до недоотримання доходів підприємством. Сплата послуг напряму впливає на життєдіяльність та працездатність підприємства: це і нарахування заробітних плат, і закупівля матеріалів, і оновлення технопарку тощо.
До відома. На сьогоднішній день вартість тарифу становить 20 грн за 1 особу, яка фактично проживає за зареєстрованою адресою, у мікрорайоні та містечку – 18 грн. Організації сплачують за кількість вивезених контейнерів: 135,5 грн за кожен.
Але централізований вивіз побутового сміття не вирішує глобальну проблему засмічення міста. Створення стихійних сміттєзвалищ – дуже поширене явище.

«На жаль, люди не розуміють, що на ліквідацію таких сміттєзвалищ спрямовуються усі сили нашого підприємства а через це працівники не завжди встигають виконати основні види робіт, – ділиться наболілим Анатолій Миколайович. – Спіймати тих, хто сприяє розростанню стихійних сміттєзвалищ, неможливо. Адже люди самі викидають сміття, потім самі ж дзвонять і вимагають прибрати. Звичайно, є й свідомі мешканці, які оперативно реагують на дану проблему та повідомляють про неї на «гарячу лінію» Арцизької міської ради про місцезнаходження чергового сміттєзвалища. Але ми іноді фізично не встигаємо прибрати. Тільки-но ліквідували одне сміттєзвалище, через тиждень вже з’являється нове».

Одна з проблем, яка гальмує швидке виконання робіт – відсутність вільного транспорту, оскільки на балансі КП «Благоустрій» є лише 8 одиниць техніки. На жаль, більшість її має такий вік, що давно вже час бути списаною. Вона працює кожного дня, постійно потребує серйозних ремонтних робіт або поточного ремонту. Для підприємства підтримання застарілої техніки в робочому стані – це велика стаття витрат.

«Цього року наше підприємство отримало новий універсальний екскаватор-навантажувач британської компанії JCB. Техніка надійшла завдяки співпраці Арцизької міської ради з міжнародним партнером в рамках проєкту USAID “Говерла”, – розповідає директор підприємства. – Але на цьому ми теж не спиняємося: надсилаємо звернення в різні міжнародні фонди та шукаємо підтримки від іноземних партнерів у питанні оновлення технопарку. Сподіваємося й на розуміння та підтримку депутатського корпусу Арцизької міської ради в придбанні нової техніки для КП».

Нова техніка залучається до виконання робіт нещодавно створеної на підприємстві будівельної бригади. Саме ця бригада облаштувала тротуар біля станції локальної очистки води в Арцизі-2. Нині бригаду залучено до проведення ремонту в приміщенні старого Будинку культури в Арцизі-2, де згодом буде організовано новий спортивний простір для проведення занять вихованцями Арцизької ДЮСШ. Також бригада займається ремонтом доріг у місті.
Дуже вчасно на базі комунального підприємства у 2021 році було відновлено роботу столярного цеху. Як окремий підрозділ КП “Благоустрій” він існував завжди, але за попереднього керівництва міста – лише формально. Власне, окрім будівлі і вивіски про те, що в ній розташований столярний цех, не було нічого. Зараз у цеху є все необхідне деревообробне обладнання, завдяки якому було виконано багато столярної продукції, яку може побачити не лише кожен мешканець Арциза, але й мешканці сіл громади. Усі дерев’яні елементи для дитячих майданчиків, які встановлені протягом року як по місту, так і в деяких селах громади, були вироблені саме в цьому цеху. З 2021 року цехом завідує мешканець Арциза Анвар Хабібуллін. Протягом зимового періоду майстер займається виготовленням різноманітного матеріалу, який буде монтуватися спеціалістами комунального підприємства з настанням теплого періоду.
Ще одним напрямком діяльності КП “Благоустрій” є обслуговування та ремонт мереж вуличного освітлення. Зазвичай про проблеми з освітленням на вулицях повідомляють мешканці міста через «гарячу телефону лінію Арцизької міської ради». Займається проведенням ремонтів бригада з двох електриків. Найчастіше проблеми з освітленням виникають після погодних явищ – вітром чи гіллям дерев замикає електродроти або перегорають лампи. Мешканці міста швидко реагують на такі події: залишають заявки, і бригада оперативно вирушає на місце локальної аварії. Напевно, найнеприємніший та найдовший ремонт доводиться робити, коли дроти замикають через гілки дерев, бо у такому разі спочатку потрібно провести чистку дерев, а лише потім проводити ремонт.
Це і є однією з причин, через що підприємство проводить санітарне обрізання гілок та прибирання сухих «мертвих» дерев.

«Дозвіл про прибирання «мертвого» дерева ми отримуємо від виконавчого комітету Арцизької міської ради, рішення якого ґрунтується на висновку спеціальної комісії, яка безпосередньо досліджує стан дерева, – розповідає Анатолій Серек-Басан. – Варто пам’ятати, що кожне дерево на вулиці, навіть якщо воно росте на прибудинкових територіях, перебуває під охороною закону. Якщо мешканцю міста потрібно прибрати сухе дерево, необхідно звернутися з відповідною заявою до Арцизької міської ради (м. Арциз, вул. Соборна, 46).

Протягом останніх двох місяців спеціалісти підприємства «Благоустрій» проводять велике прибирання на всіх діючих кладовищах міста. Так, генеральне прибирання вже завершено на кладовищі в Глинці та Арцизі-2. Наразі тривають роботи на Арцизькому центральному кладовищі.

«Одна група працівників займається покосом трави, інша згрібає листя та сміття біля пам’ятників та на стежках, – розповідає Анатолій Миколайович – Одночасно проводиться обрізка дерев та кущів».

Традиційно такі роботи проводяться навесні – до поминальних днів, але цього року було вирішено провести генеральне прибирання й восени. Це рішення викликано тим, що зазвичай навесні перед комунальниками постає майже нереальне завдання за короткий строк упорядкувати одразу всі кладовища міста, в тому числі й закриті (старе німецьке та єврейське кладовища). Осіннє генеральне прибирання має спростити роботу працівникам майбутньою весною.

“Ми приводимо до ладу загальну територію, але хочемо закликати людей, родичів покійних теж слідкувати за могилами, підтримувати чистоту та порядок на кладовищах, викидати сміття у спеціально відведених місцях. Важливо не засмічувати місця останнього спочинку своїх рідних та близьких”, – звернувся до мешканців директор підприємства.

Періодично серед населення та в соціальних мережах з’являються нарікання на роботу підприємства.

«Ми намагаємося робити свою роботу якісно. Інколи з різних причин не все вдається зробити так, як хочеться. Незадоволені, звичайно, є. Але вони, скоріш за все, не знають, що в Арцизькій громаді затверджені Правила благоустрою, якими визначено, яку роботу мають здійснювати власники присадибних ділянок, приватних будинків та заклади комерційної діяльності для того, щоб місто було максимально очищене: прибирання сміття, опалого листя, снігу біля власних парканів тощо. На жаль, дехто вважає, що працівники КП мусять приїхати під приватну оселю, вичистити і прибрати все у дворі. Хочу зауважити, що прибиральними роботами займається 20 працівників КП, а мешканців у місті – близько 15 тисяч. Над цим варто добре замислитися!».

Але все ж таки більшість місцевих жителів задоволена роботою КП та неодноразово висловлювала подяку за неї. Місто чисте, а це чи не найголовніший фактор для затишного й комфортного проживання у ньому.
403726629 6875790945850789 1278922002943335530 n
 403729584 6875791195850764 3463103545009334801 n
403731925 6875791419184075 5918516335921628155 n
403733371 6875790962517454 2967925779686349083 n
403746147 6875791399184077 8331142432060016621 n
403762648 6875791372517413 4641263749043080807 n
403873656 6875790955850788 6581284339578230146 n