Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.23 №76 можливість бронювання працівників для малих та середніх фермерів повністю зникла. А зараз в агропідприємств кожен день на рахунку: якщо не встигнути посіяти вчасно, то можна залишитися без урожаю або й взагалі втратити сезон.
«Звичайно, працівникам фермерських господарств вручають повістки, адже, наприклад, тракторист чи механізатор — це майже готовий танкіст. У деяких господарствах нині з 9-ти працівників залишилось 4. Усі преференції щодо бронювання для аграрної галузі прибрали, залишивши таку можливість лише великим компаніям», — про це в коментарі розповів голова ФГ «Степове» з Черкащини Віталій Дубенець.
Сьогодні не так легко замінити сільгосппрацівника, як це може здатися на перший погляд.
«У нас невелике господарство. Під час сезону працює 3-4 людини, молоді хлопці віком до 27 років. Або ж працюють ті, в кого є 3-4 і більше дітей. Також в нас працює один тракторист, за потребою на 1-3 дні приходить на допомогу пенсіонер-тракторист для роботи в полі. Сезон триває 1-2 тижні, все залежить від погоди. Спочатку бронь на працівника зробили мені без жодних проблем і питань — швидше, ніж я міг собі це уявити. А через пів року і більше вже почалися проблеми, все почало вирішуватись через Київ. До того ще й кажуть, що потрібне заставне зерно наче як мінімально від 50 т залежно від кількості людей, які підлягають бронюванню», — розповідає фермер з Одещини Богдан.
Він додає, що його господарство не в змозі закласти таку кількість зерна, та й забронювати є потреба лише одного тракториста на все підприємство.
Фермер зазначає, що хотіли розширитися, поставити лінію з пресування європелет для опалення, але кредитування не знайшли, допомоги та дотацій також немає.