«Війна – не привід відмовитись від створення приймної сім’ї»: керівник служби у справах дітей Арцизької міської ради про роботу з дітьми, які залишились без батьківської опіки

11:22, 30 ноября 2022

Дитині завжди потрібна любляча сім‘я. А під час війни, питання влаштування дітей в сімейні форми стало ще актуальнішим.

Зростає кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Водночас зменшується кількість людей, готових забезпечити дитині сім’ю, оскільки побутує думка, що війна не найкращий час для цього. Проте ідеальних умов не буде ніколи, потрібно просто йти до своєї мети і подарувати сімейне щастя дитині, яка цього потребує. Дехто вважає, що в час війни процес створення прийомних сімей або усиновлення призупинився, але це не так.

Чи можна прийняти в сім’ю дитину в час війни і чому не треба цього боятись розповіла керівник Служби у справах дітей Арцизької міської ради Олена Чебан.

Не всі знають, що існує чотири способи взяття дитину в сім’ю. Це усиновлення, про яке всі чули, але ще є три дуже ефективних формати: прийомна сім’я, опіка/піклування та дитячий будинок сімейного типу. Наприклад, на обліку в Службі у справах дітей Арцизької міськради перебуває 19 дітей, які можуть бути усиновлені.

Кандидати часто не наважуються усиновити дітей старшого віку, тому, наприклад, прийомна сім‘я є хорошим варіантом. У прийомній сім’ї дитина може повноцінно отримувати любов та батьківське тепло. А якісний соціальний супровід допоможе впоратись з різними побоюваннями батьків. Також одному з прийомних батьків зараховується стаж і він отримуватиме щомісячну грошову винагороду.

На практиці соціальний супровід – це постійний контакт з прийомною сім‘єю та допомога у вирішенні усіх питань, пов’язаних з її функціонуванням.

Розмір державної соціальної допомоги становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку. Для осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віком від 18 до 23 років, які навчаються у закладах загальної середньої освіти, за денною формою навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, до закінчення відповідних закладів освіти розмір державної соціальної допомоги становить 2,5 прожиткового мінімуму для працездатної особи, для осіб з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Служба здійснює контроль за дотриманням прав прийомних дітей у сім‘ї. У комплексі із соціальним супроводом, спеціалісти створюють можливість для швидкого виявлення зловживань та адекватно реагуємо на них. Якщо дитина у прийомній сім‘ї не отримуватиме необхідної турботи – це буде підставою для розірвання договору з прийомними батьками та припиненням функціонування сім‘ї, як прийомної.

Скільки часу триває процес створення прийомної сім’ї?

Процес створення прийомної сім‘ї є чітким та покроково описаний в законодавстві. Він займе досить багато часу і потребуватиме значних зусиль, проте, процес є адекватним відповідно до тієї відповідальності, яку люди на себе беруть. В значній мірі тривалість створення прийомної сім’ї чи усиновлення залежить від самих кандидатів і їхній готовності приймати дитину.

Стати прийомною може кожна середньостатистична українська родина. У помешканні мають бути наявні відповідні санітарно-гігієнічні та побутові умови. Це належний стан житлового приміщення, необхідна житлова площа, належний санітарний стан, наявність необхідних меблів, побутової техніки та інших предметів тривалого вжитку, наявності умов для проживання, виховання та розвитку дитини.

Який найпопулярніший міф про взяття дітей в прийомну сім’ю?

Міфів є багато і вони всі «класні», бо ґрунтуються на стереотипах людей, які формувались десятиліттями. Наприклад, думка про те, що дитина старшого віку є «зіпсованою». Через це вони мають найменше шансів потрапити в сім’ю. Але спеціалісти постійно наголошують, що через певні особливості поведінки дитини, яка виростала в закладі, не варто ставити на ній хрест. Просто виховання такої дитини потребуватиме більше зусиль, але є люди, які готові допомагати в цьому.

Як часто діти не вживаються в прийомній сім’ї?

Такі випадки є рідкістю. Проте усі ми люди зі своїми характерами і переконаннями, інколи в силу цього люди просто не можуть знайти спільну мову.

Батьки-усиновлювачі – це якісь особливі люди?

Ні, це звичайні люди, яких об’єднує спільна мета – дати можливість дитині зростати у люблячій родині.

Який відсоток дітей позбавлених батьківського піклування є сиротами при живих батьках?

На обліку в Службі у справах дітей Арцизької міськради перебуває 49 дітей, з них 22 дитини-сироти та 27 дітей, позбавлених батьківського піклування, тобто діти в яких є живі батьки.

Як складається доля дітей, коли вони стають дорослими?

Як правило, прийомні батьки та діти, після їх вибуття з прийомних сімей, зберігають теплі родинні стосунки і продовжують спілкування як у звичних сім’ях.