Арцизька дитячо-юнацька спортивна школа відзначила півстолітній ювілей

09:21, 04 декабря 2023

Арцизькій ДЮСШ цього року виповнюється 50 років. Ця школа — справжня кузня спортивних талантів, котрі прославили Арциз не лише в Україні, а й за її межами, виплекала майстрів спорту, чемпіонів Європи та світу.

Арцизьку дитячо-юнацьку спортивну школу було засновано у 1973 році. Основними завданнями цього позашкільного навчального закладу були і лишаються донині всебічний розвиток особистості, зміцнення здоров’я дітей, розвиток здібностей у обраному виді спорту, перспектива для високих спортивних досягнень, створення необхідних умов для фізичного удосконалення.

З початку заснування у ДЮСШ працювало чотири відділення: легкої атлетики, вільної боротьби, волейболу та футболу. Вихованці тренерів-викладачів з легкої атлетики Івана Ткачука та Федора Бондаренка впевнено прославляли Одеську область на чемпіонатах України.

Біля витоків розвитку вільної боротьби стояв Микола Нідєльчив. А під керівництвом заслужених тренерів України Георгія Арабаджі, Івана Димитрова, Миколи Стоянова були підготовлені не тільки розрядники, кандидати в майстри спорту, майстри спорту міжнародного класу, заслужені майстри спорту, але й чемпіони України, Європи, призери світу та учасники Олімпійських ігор. Арцизькі борці знані далеко за межами України.

Розвиток футболу в спортивній школі починали тренери-викладачі Юрій Шельняков, Володимир Хорьєв, Дмитро Іскімжі. Серед їх вихованців – майстри спорту, гравці високого рівня, які грали в професійних клубах України і Європи, брали участь в Європейських кубках та інших міжнародних змаганнях, захищали честь держави в складі збірної України.

Іван Волков – тренер-викладач з волейболу. Це сильна, вольова, енергійна людина, завдяки ентузіазму якої волейбол спортивної школи піднявся на високий рівень в області та за її межами. І цей рівень підтримують його вихованці донині.

З часом у ДЮСШ було відкрите відділення важкої атлетики, де президентом федерації Арцизького району був кандидат у майстри спорту Костянтин Пеліван. Вихованці відділення важкої атлетики досягли високих результатів.

У дитячо-юнацькій спортивній школі також працювали відділення шахів під керівництвом тренера-викладача Анатолія Афанасьєва і гирьового спорту, яке також лишило яскравий слід в історії закладу.

Першим директором дитячо-юнацької спортивної школи був Олександр Долгіх. Згодом заклад очолювали Федір Бондаренко, Сергій Сумнительнов, Анатолій Слісько, Василь Тодоров, Григорій Бучка, Віталій Мігов, Сергій Лозанюк.

Сьогодні в Арцизькій дитячо-юнацькій спортивній школі працюють 10 спортивних відділень (бокс, вільна боротьба, волейбол, самбо та дзюдо, настільний теніс, спортивна акробатика, футбол та футзал, баскетбол), в котрих займається близько 500 дітей.

За 50 років у ДЮСШ сформувалися свої спортивні традиції. Вихованці школи беруть активну участь у спортивному житті міста й області. Але головне надбання школи — це успіхи вихованців: і тих, що пішли у великий спорт і стали її гордістю та прикладом для наслідування, і сьогоднішніх спортсменів, які завтра зійдуть на найвищі сходинки п’єдесталу пошани.

2 грудня у актовій залі Арцизького ОЗо №1-ліцей відбувся святковий захід з нагоди 50-річного ювілею Арцизької дитячо-юнацької спортивної школи. Привітати ДЮСШ зі славним ювілеєм на урочистий захід завітали почесні гості. Серед них міський голова Сергій Парпуланський, директор Одеської обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи Олімпійського резерву Анатолій Мельников, начальник відділу освіти, молоді та спорту Людмила Жосан.

Сергій Парпуланський привітав усіх присутніх з ювілейною датою та побажав спортивній школі подальшого розквіту і розвитку:

«За 50 років школа досягла видатних успіхів. Дякую спортсменам, тренерському складу і керівництву за професіоналізм і досягнення. Ми цінуємо і пишаємося кожною вашою нагородою і званням, оскільки знаємо, що за цим стоїть щоденна наполеглива робота. Дякуємо, що своєю працею прославляєте Арцизьку громаду. Успіхів вам, розвитку і процвітання», – сказав Сергій Парпуланський.

З нагоди ювілею міський голова нагородив подяками та пам’ятними відзнаками тих, хто був причетний до творення славетної історії Арцизької ДЮСШ:

  • Григорія Бучку – директора Арцизької ДЮСШ у 2001-2016 роках;
  • Миколу Стоянова – заслуженого тренера України, Болгарії та Румунії, старшого тренера жіночої олімпійської команди Румунії;
  • Леоніда Базана – заслуженого майстра спорту, учасника Олімпійських ігор 2012 року в Лондоні;
  • Івана Дімітрова – тренера з вільної боротьби, заслуженого тренера України, вихованці якого були призерами чемпіонатів та кубків СРСР, чемпіонами України та Молдови;
  • Дмитра Іскімжі – тренера з футболу, який виховав чемпіонів області, що прославили Арцизьку ДЮСШ в різних куточках України;
  • Василя Колєснікова – тренера з футболу, голову спортивного комітету Арцизької районної державної адміністрації у 1976-1989 та 1993-2009 роках;
  • Дмитра Бянова – тренера з настільного тенісу, керівника методоб’єднання фізичної культури відділу освіти Арцизького району з 1984 по 2021 роки.

За багаторічну сумлінну тренерську працю, вагомий внесок у розвиток дитячо-юнацького спорту, високі спортивні результати вихованців також були нагороджені грамотами й подяками департаменту освіти і науки Одеської ОВА та відділу освіти, молоді та спорту Арцизької міської ради тренери-ветерани та нині працюючі тренери.

Після урочистої церемонії у спортивній залі Арцизького ОЗО №1-ліцей відбулися змагання з вільної боротьби.

Арцизька дитячо-юнацька спортивна школа була і залишається кузнею здоров’я, рекордів та спортивних традицій, а її вихованці прославляють своє рідне місто, свій регіон і Україну своїми успіхами на змаганнях всеукраїнського та міжнародного рівнів.