Українцям розповіли, як відбуватиметься скасування готівки на практиці

14:28, 03 июля 2023

Повне скасування готівки може стати для України ефективним засобом боротьби з корупцією та ухиленням від податків. При цьому країна, звичайно, не відмовиться від готівки миттєво. Цьому мають передувати досить глибокі суспільні процеси. Захід дуже схвально оцінює цю ідею. Про це розповів головний ідеолог скасування готівки заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма, передають Патріоти України.

Поки що не йдеться про те, що в Україні вже завтра чи за кілька місяців скасують всю готівку і переведуть усіх громадян на безготівкові розрахунки. Таку можливість поки що лише обговорюють у владі, прораховуючи всі можливі варіанти. Проте висловлена навіть як припущення, ця ідея викликала великий резонанс у суспільстві.

“На жаль, відбулася велика маніпуляція цим фактом. Але те, що це сталося, свідчить про те, що питання актуальне та чутливе. Було сказано, що ми аналізуємо такий досвід і сценарій переведення економіки на кешлес. Це все, що було сказано. Ми дійсно аналізуємо та дивимося, чи можна і як можна запровадити”, – говорить Ростислав Шурма.

При цьому чиновник зазначає, що в Лондоні, де він вперше висловив таку ідею, багато представників міжнародних організацій сприйняли її з натхненням. Прикладом для України може бути Швеція. Там не відмовилися від готівки повністю, проте скоротили їх обіг до мінімуму.

Скандинавській країні знадобилося для цього 10 років. Однак в Україні все може статися набагато швидше, оскільки процес діджиталізації усіх сфер життя зараз набагато вищий, і, отже, всі перетворення можуть йти набагато швидше. Перш ніж вдатися до повного скасування готівки, Україна має провести такі реформи:

  • провести амністію капіталу (її вже проводили, проте процес загальмувався внаслідок повномасштабної війни);
  • створити інфраструктуру (“Укрпошта” може забезпечити банківськими картками всіх мешканців сіл);
  • провести навчання громадян;
  • покращити фінансовий моніторинг.

При цьому безготівкові розрахунки мають охопити всі сфери економіки та ринку, включаючи банальні розрахунки між продавцями та покупцями на ринку. Це дозволить зробити прозорою абсолютно всю сферу фінансових відносин у державі, що унеможливить корупцію та тіньову економіку, переконаний Ростислав Шурма