Як українці оцінюють свій добробут під час війни – результати опитування

, 11:32, 05 июля 2023

Після початку повномасштабної російської агресії, оцінка українцями свого добробуту майже не змінилася.

Про це свідчать результати соціологічного опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Зокрема, частка людей, які оцінювали свій добробут як «високий», становила 22% перед вторгненням, потім знизилася до 16-17%, але станом на травень 2023 року повернулася до рівня 23%.

Також частка людей із «середнім» добробутом у період між лютим 2022 року та травнем 2023 року була досить стабільною на рівні 35-36%.

Частка респондентів, які оцінювали своє фінансове становище як «дуже низьке», становила 9% до вторгнення, а станом на травень 2023 року становить 7%. Крім того, 33% респондентів оцінили свій добробут як «низький».

Водночас, об’єктивно-фінансова ситуація українців після повномасштабного вторгнення РФ суттєво погіршилася. Так, згідно з недавнім опитуванням, у 64% громадян дохід знизився, а 27% через вторгнення втратили роботу, значна кількість втратила майно та житло.

У прес-релізі інституту зазначається, що, попри об’єктивне зниження доходів двох третин населення України, самооцінки добробуту майже не змінилися, тому що запити людей під час війни суттєво знизилися, вони частіше задовольняються тим, що мають, та вважають, що їм вистачає на їжу чи одяг навіть за значного зниження доходів.

Переважно найкраще фінансове становище оцінює молодь (18-29 років), люди з вищою освітою, чоловіки, жителі великих міст, жителі західних областей України. Водночас, різниця між внутрішньо переміщеними особами та рештою українців у цьому відношенні несуттєва, наголошується у дослідженні.