У Татарбунарському районі почала діяти пересувна виставка, присвячена подіям української революції на Одещині

16:58, 06 декабря 2017

6 грудня в Татарбунарському районному історико-краєзнавчому  музеї розпочала свою роботу тимчасова пересувна виставка «Нам пора для України жить!», присвячена подіям української революції на Одещині. Виставка представлена Одеським історико-краєзнавчим музеєм  по матеріалам наданими Одеським та Львівським  обласними архівами до 100-чя української революції, увіковічення пам’яті героїв та висвітлення революційних подій у Причорноморському регіоні, як відлуння всеукраїнського процесу.

Одним із наслідків 1 світової війни стало відродження та здобуття незалежності. Вже в перші дні березня 1917 року в Києві постала Українська Центральна рада, що пізніше була трансформована у представницький орган.

    Лідери українського  національно-визвольного  руху в Одесі та і в усьому Причорномор`ї, піднявши синьо-жовті та жовто-блакитні прапори, не відмовлялися від співпраці з іншими політичними силами.

 Серед найвктивніших були прибічники «единой и неделимой Росии» та Ради робітничих, солдатських та селянських депутатів. У Радах активно діяли  більшовики.

1917 рік. Більшовицький переворот у Петербурзі, проголошення у відповідь Української народної республіки у Києві та створення радянської Української Народної Республіки у Харкові показали, що час парламентських угод скінчився і передвіщали збройне протистояння, зокрема на Півдні України.

1918 рік. Більшовикам вдалось перемогти, але диктатура комісарів з утворення «вільного міста», з запровадженням «одеських грошей» протрималась недовго. На Україну посунули айстро-угорські війська.  Їх генералітет, формально визнавши гетьмана П. Скоропадського, відверто грабував країну, вивозячи через Одесу хліб на захоплених судах. Тому намагання гетманських урядовців у Одесі і краї навести лад у економіці, сприяти культурному життю, виявилися марними. У Причорномор’ї, як і по всій Україні, міцнів опір окупантам, поширювався повстанський рух на селі, у містах активувалося більшовицьке підпілля.

Капітуляція Німеччини  та Австро-Угорщини перед країнами Антанти, зумовили падіння Гетьманату та відновлення влади Української Народної республіки. Але командування англо-французьких військ, що висадились у Одесі  наприкінці 1918 року, своїми маневруваннями між «білими» та «жовто-блакитними» фактично сприяли перемозі «червоних».

Більшовицька влада закріпилась у місті  у лютому 1920 року. Але відмова США та країн Європи від збройної підтримки УНР, унеможливлювала відкриту боротьбу.

Українська Революція 1917-1921 років закінчувалась. Одещина вступила у новий етап боротьби  українського народу за незалежну соборну  державу.

У тих подіях яскраво проявили себе особистості, чиє життя та діяльність пов’язані з нашим Одеським регіоном. Це М. Омелянович-Павленко, С. Шелухін, В.Голубович, В. Чехівський, В. Змієнко, І. Луценко, П.Климович, Ю. Фесенко, В.Боровик, С. Заболотний, А. Гулий -Гуленко.

Усіх присутніх з виставкою ознайомила в.о. директора музею Інна Найдьонова-Кіріяк, після чого усі бажаючі мали змогу самостійно ознайомитися з представленими матеріалами.

Виставка працюватиме у районному історико-краєзнавчому  музеї  з 6  по 17 грудня.

Інна Найдьонова – Кіріяк